Rozwiązanie takie jest możliwe nawet wówczas, gdy nie prowadzi on ewidencji środków trwałych. Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie [b](sygn. III SA/Wa 975/ 09)[/b].
Przypomnijmy, że osoby uzyskujące przychody z najmu mieszkania (także lokalu użytkowego) mogą zaliczyć do podatkowych kosztów wydatki związane z jego eksploatacją. Także w sytuacji, w której najem nie jest częścią działalności gospodarczej, ale stanowi odrębne źródło przychodu. Wydatki te najczęściej to czynsz, opłaty za media, koszty remontu.
Od wynajętej powierzchni można też naliczać odpisy amortyzacyjne. Aby ustalić ich wysokość, trzeba obliczyć wartość początkową nieruchomości. Najczęściej jest to cena nabycia (w razie zakupu) albo koszt wytworzenia (w wypadku budowy).
Wartość początkową można również obliczyć metodą uproszczoną (iloczyn metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i kwoty 988 zł). Podatnicy, którzy z niej skorzystają, nie muszą wpisywać lokalu do ewidencji środków trwałych.
Czy powinna to zrobić osoba, która ustaliła wartość początkową mieszkania na zasadach ogólnych? Podatnik, którego sprawa dotarła do WSA, uznał, że nie. Rozliczał on przychody z najmu poza działalnością gospodarczą. Obniżał je o koszty związane z wynajętymi lokalami, w tym odpisy amortyzacyjne.