Rehabilitacja to nie tylko zabiegi, ale również konsultacje

Ustawodawca w art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o PIT wskazał na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, w wyniku których następuje połączenie leczenia i rehabilitacji. Czasem rehabilitacja musi być zatem połączona z konsultowaniem lekarskim

Aktualizacja: 17.02.2010 03:23 Publikacja: 17.02.2010 02:07

Rehabilitacja to nie tylko zabiegi, ale również konsultacje

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 29 stycznia 2010 r., (I SA/Rz 900/09).[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Podatnik złożył zeznanie PIT za 2006 r., wykazując nadpłatę.

Odliczył wydatki na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Następnie złożył korektę zeznania, w efekcie czego zmniejszyła się kwota nadpłaty. Po jakimś czasie złożył kolejną korektę, tym razem zwiększając kwotę nadpłaty.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym, a dyrektor izby skarbowej decyzję tę w całości uchylił, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził, że brak jest podstaw do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych przez skarżącego w związku z używaniem samochodu na dwukrotny przejazd do W. celem uzyskania konsultacji neurologicznej, gdyż zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link] warunkiem, aby wydatki na używanie samochodu osobowego podlegały odliczeniu od dochodu – jest używanie takiego samochodu dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Przejazd do placówki ochrony zdrowia celem uzyskania konsultacji lekarskiej nie spełnia takiego warunku.

Sprawa ostatecznie znalazła swój finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarga jest uzasadniona. Przypomniał, że z mocy art. 26 ust. 1 ustawy o PIT podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot m.in. wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Za wydatki uważa się opłaty poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidzkiej lub podatnika mającego na utrzymaniu taką osobę niepełnosprawną albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo -rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł.

Organ podatkowy stwierdził, że proces rehabilitacji ma spowodować usunięcie skutków choroby, zmniejszenie następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównanie ich w stopniu, aby poszkodowanym przywrócić ich społecznie przydatną sprawność.

Jego zdaniem konsultacja neurologiczna nie jest niezbędnym zabiegiem leczniczo-rehabilitacyjnym. Tymczasem medycyna nie umożliwia utożsamiania zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych tylko z samymi zabiegami wykonywanymi przez personel ochrony zdrowia, z wyłączeniem lekarzy specjalistów.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 29 stycznia 2010 r., (I SA/Rz 900/09).[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne