[b]Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, uwzględniając skargę kasacyjną ministra gospodarki (sygn. I OSK 788/09).[/b]
W tym resorcie trwają od 1996 r. postępowania o unieważnienie orzeczeń nacjonalizacyjnych z 1948 r., na mocy których zostało upaństwowione przedsiębiorstwo H.Cegielski Spółka Akcyjna w Poznaniu i należące do niego nieruchomości, m.in. grunty. Wniosek złożyli następcy prawni Pawła Hamerskiego, do którego należała fabryka kotłów wchodząca w skład HCP.
W 2007 r. minister odmówił im wszczęcia postępowania o unieważnienie orzeczeń nacjonalizacyjnych. Stwierdził, że nie mają interesu prawnego, ponieważ w 1948 r. r. upaństwowiono całe przedsiębiorstwo, a nie jego poszczególne składniki. Formalnie zaś właścicielem całości była wówczas niemiecka spółka z o.o. Höntsch i S-ka w Poznaniu, do której skierowano orzeczenie nacjonalizacyjne.
Uchylając decyzje ministra prawomocnym wyrokiem z 24 listopada 2008 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie powołał się na własne orzeczenie z 2004 r., potwierdzone wyrokiem NSA z 2005 r. Sądy stwierdziły wówczas, że przedmiotem nacjonalizacji było m.in. przedsiębiorstwo należące do spadkobierców Pawła Hamerskiego.
W kolejnych decyzjach minister gospodarki odmówił z kolei interesu prawnego w prowadzonym nadal postępowaniu obecnej spółce Hipolit Cegielski – Poznań SA oraz spółce Höntsch i S-ka. WSA w Warszawie uchylił tę decyzję w odniesieniu do spółki HCP. Oddalił natomiast skargę spółki Höntsch, ponieważ wyznaczony kurator mógł ją reprezentować tylko w postępowaniu administracyjnym, a nie przed sądem administracyjnym.