Zdecydował tak WSA w Opolu w wyroku z 25 czerwca 2008 r. (I SA/Op 55/08).
Istniejąca od września spółka zajmująca się usługami transportowymi wystawiła w listopadzie faktury dotyczące wykonania usług. Po przeprowadzeniu postępowania podatkowego urząd skarbowy wykazał, że rzeczywisty obrót był większy, co spowodowało, że podatnik przekroczył kwotę uprawniającą do zwolnienia i automatycznie uzyskał status podatnika VAT. Powinien więc opodatkować wartość sprzedaży.
Spółka odwołała się od tego rozstrzygnięcia. Twierdziła, że posiadała status podatnika jeszcze przed dokonaniem transakcji udokumentowanej fakturą, której wartość spowodowała przekroczenie kwoty zwolnienia. Jej zdaniem właśnie zarejestrowanie należy uznać za moment rozpoczęcia działalności gospodarczej. Organ odwoławczy uznał jednak jej stanowisko za nieprawidłowe. Wskazał, że podmiot staje się podatnikiem z chwilą faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, czyli w tym wypadku z chwilą wystawienia faktury.
Sprawa trafiła do sądu, który jednak nie uwzględnił skargi. Przyznał rację organom podatkowym. Stwierdził, że decydującym momentem o statusie podatnika jest wykonanie pierwszej czynności opodatkowanej, a nie dokonanie zgłoszenia rejestracyjnego.
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte