Potwierdził to w wyroku Sąd Najwyższy (sygn. II CSK 132/08)
. Sprawę tę wszczął w 2002 r. Andrzej T., spadkobierca obywateli polskich pochodzenia niemieckiego zamieszkałych przed wojną w Łodzi. Domagał się odszkodowania za skutki pozbawienia go jako spadkobiercy własności nieruchomości położonej w Łodzi. Liczyła ok. 4 ha i już przed wojną przeznaczona była na parcelację pod budownictwo mieszkaniowe (plan parcelacji zatwierdziły władze polskie w październiku 1939 r.). Współwłaścicielami byli w 1/2 Berta T., babka Andrzeja T., oraz jego ojciec Armin T. i ciotka Elni W. – po 1/4.
Wśród dokumentów dołączonych do księgi wieczystej znajdują się dwa zaświadczenia z 1949 r. oraz z 1977 r. o przejęciu nieruchomości na cele reformy rolnej na podstawie art. 2 ust. 1 lit. b dekretu z 1944 r. o reformie rolnej, w którym na jej cele przeznaczone były m.in. nieruchomości ziemskie będące własnością Rzeszy Niemieckiej, nie-Polaków i obywateli polskich narodowości niemieckiej. Na podstawie tych zaświadczeń jako właściciel nieruchomości został wpisany Skarb Państwa. Elni W. wyjechała z kraju. Przeciwko Bercie T. i Arminowi T. było prowadzone postępowanie karne na podstawie dekretu z 1946 r. o odpowiedzialności karnej za odstępstwo od narodowości polskiej. Sprawa przeciwko Bercie T. została zakończona zaniechaniem ścigania. Armin T. został uniewinniony.
Ten dekret z 1946 r., ustawa z maja 1945 r. o wyłączeniu ze społeczeństwa polskiego wrogich elementów oraz dekret z 1944 r. o środkach zabezpieczających w stosunku do zdrajców Narodu przewidywały przepadek albo konfiskatę majątku osób objętych tymi represjami. Jednakże w ustawie z 1945 r. wprowadzono procedurę rehabilitacyjną (zrehabilitowani automatycznie odzyskiwali mienie), a w art. 13 dekretu z 1946 r. możliwość zwolnienia majątku spod zajęcia, dozoru i zarządu.
W 1959 r. Armin T. uzyskał zwolnienie swojego majątku spod zajęcia. Matka i siostra procedury takiej nie wszczynały. W 1960 r. na wniosek Armina T. sąd nakazał prezydium rady narodowej wydanie mu 1/4 nieruchomości. Orzeczenie to nie zostało wykonane.