[b]Sąd Najwyższy w uchwale z 8 maja 2008 r. (sygn. I UZP 1/08), stwierdził, że ZUS powinien uwzględniać nową kwotę bazową w części socjalnej stanowiącej 24 proc. kwoty bazowej i w części stażowej obliczanej na podstawie okresów składkowych i nieskładkowych oraz wskaźnika wynagrodzenia ze wskazanego przez emeryta okresu[/b].
[srodtytul]Rozbieżne orzecznictwo[/srodtytul]
Przeszło dwa lata temu w podobnej sprawie zapadła jednak mniej korzystna dla emerytów i rencistów uchwała SN w składzie siedmiu sędziów (z 14 czerwca 2006 r., [b]sygn. I UZP 3/06)[/b]. Wynika z niej, że w momencie przeliczania świadczenia wstawia się nową kwotę bazową (z dnia złożenia wniosku o przeliczenie) tylko do części socjalnej emerytury.
[srodtytul]Korzystny wyrok[/srodtytul]
Dzięki tegorocznemu osoby, które po przejściu na wcześniejszą emeryturę pracowały przez 30 miesięcy, w momencie ukończenia 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn mogą je przeliczyć z wykorzystaniem nowej – wyższej kwoty bazowej (w myśl art. 53 ust. 3 i 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy emerytalnej[/link]). SN zwrócił uwagę, że przepisy ustawy emerytalnej nie dają podstaw do stosowania przy przeliczaniu części stażowej starej kwoty bazowej, ponieważ regulacja zawarta w art. 53 zawiera normę szczegółową w stosunku do ogólnych zasad obliczania emerytur.