[b]Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego może otworzyć drogę do żądania zwrotu utraconych majątków (sygn. II OSK 1328/07)[/b]. Chodzi o byłych obywateli polskich zamieszkałych na terenach wcielonych podczas II wojny do hitlerowskiej III Rzeszy. Nadawano im wtedy obywatelstwo niemieckie, a w konsekwencji powoływano do armii i organizacji paramilitarnych. Po wojnie wysiedlano ich za to do Niemiec i tracili polskie obywatelstwo. Wielu już je odzyskało, ale wnioski nadal napływają.
NSA stwierdził, że [b]o utracie obywatelstwa polskiego nie mogło decydować ani samo zgłoszenie podczas wojny przynależności do narodowości niemieckiej, ani służba w armii niemieckiej.[/b] Zgodnie z przepisami dekretów i ustaw wydawanych w latach 1945 – 1950 należało indywidualnie ustalać, w jakich okolicznościach to nastąpiło.
[srodtytul]Powojenne rozliczenia[/srodtytul]
Sąd uchylił decyzje wojewody pomorskiego i prezesa Urzędu ds. Repatriacji i Cudzoziemców o odmowie potwierdzenia obywatelstwa polskiego Ulrichowi von Krockow oraz wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego oddalający jego skargę. Ulrich von Krockow jest inicjatorem założonej w 1990 r. fundacji “Europejskie spotkania” w Krokowej. A także synem Albrechta von Krockow, właściciela majątku ziemskiego koło Pucka, który przed wojną był obywatelem polskim, a w 1945 r. uciekł wraz z rodziną do Niemiec. Wyrok oznacza, że sprawa musi być rozpoznawana od początku, z uwzględnieniem wskazówek NSA zawartych w uzasadnieniu.
[srodtytul]Dekrety wciąż aktualne [/srodtytul]