Bank zgłosił swą wierzytelność zabezpieczoną hipoteką w kwocie stanowiącej równowartość prawie 27 mln zł wobec spółki AGIB Euro-Invest. Jednakże sędzia komisarz w postanowieniu z czerwca 2007 r. odmówił jej uznania. Przyjął bowiem, że w razie uznania czynności sprzedaży za bezskuteczną wobec masy upadłości przedmiot tej transakcji wchodzi do masy upadłości bez obciążeń, w tym także bez obciążenia w postaci hipoteki.
W sprzeciwie od tego postanowienia bank zarzucił naruszenie art. 150 § 2 prawa upadłościowego z 1934 r., które miało zastosowanie w tej sprawie (jego odpowiednikiem jest teraz art. 236 ust. 3 obowiązującego dziś prawa upadłościowego i naprawczego z 2003 r.). Pozwala on odpowiednio stosować przepis mówiący o zgłaszaniu sędziemu komisarzowi wierzytelności, w tym zabezpieczonych hipoteką, w stosunku do których upadły nie jest dłużnikiem osobistym. Jednakże sąd I instancji oddalił sprzeciw banku. Przyjął, że skoro bezskuteczna wobec masy upadłości jest umowa sprzedaży nieruchomości, to bezskuteczne wobec niej jest także ustanowienie hipoteki na tej nieruchomości.
Sąd II instancji uznał, że w sprawie tej występuje zagadnienie prawne, które powinien rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Stanowisko SN okazało się korzystne dla osoby, która uzyskała zabezpieczenie swej należności hipoteką. Stwierdził on, że w razie uznania na podstawie art. 527 k. c. za bezskuteczną wobec masy upadłości czynności prawnej zbycia nieruchomości pozostaje w mocy obciążenie nieruchomości hipoteką ustanowioną po dacie dokonania tej czynności.
Wierzyciel hipoteczny może żądać zaspokojenia swoich należności w postępowaniu upadłościowym stosownie do art. 204 § 1 pkt 2b prawa upadłościowego z 1934 r. W przepisie tym wymienia się “pozostałe należności zabezpieczone zastawem, hipoteką” itp., spłacane z masy upadłości w praktyce w trzeciej kolejności.