Pomocny w wyjaśnieniu tych wątpliwości może być wyrok, jaki wydał [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 24 czerwca 2008 r. (III SA/Wa 480-481/08)[/b].
W sprawie, którą zajmował się sąd, bank świadczył usługi pośrednictwa finansowego w zakresie wymiany walut. Usługi te polegają na pośredniczeniu między klientami chcącymi nabyć lub sprzedać walutę. Bank nie pobiera z tytułu świadczonych usług żadnych opłat ani prowizji. Jedyne wynagrodzenie stanowi tzw. spread, czyli różnica między niższym kursem kupna waluty a wyższym kursem sprzedaży. Tak w przypadku zbywania, jak i nabywania walut usługi te podlegają zwolnieniu z VAT.
Bank miał wątpliwości, jak należy ująć w deklaracji VAT-7 obrót z tytułu tych usług. Złożył więc wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. Przedstawił w nim swoje stanowisko. Zgodnie z nim w przypadku opisanych usług podstawę opodatkowania będzie stanowił ogólny dodatni wynik transakcji w danym okresie. Na poparcie swojego stanowiska bank przytoczył orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Dyrektor izby skarbowej uznał jednak stanowisko banku za nieprawidłowe. W jego ocenie w omawianej sprawie podstawą opodatkowania jest całkowita cena sprzedaży waluty pobierana od jej nabywcy.
[srodtytul]Fiskus mówi nie...[/srodtytul]