Akcje w zamian za certyfikat inwestycyjny

Wniesienie papierów wartościowych do funduszu inwestycyjnego w zamian za certyfikat nie jest odpłatnym zbyciem. Przychód należny powstanie dopiero w momencie zbycia certyfikatów, a sam certyfikat daje jedynie prawo do późniejszego otrzymania przychodu

Aktualizacja: 20.04.2009 07:27 Publikacja: 20.04.2009 07:00

Przyjęcie odmiennej wykładni doprowadzi do podwójnego opodatkowania przychodu: raz w momencie wymiany i drugi raz w momencie zbycia/umorzenia certyfikatów.

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 31 marca 2009 r. (III SA/Wa 3471/08)[/b].

Spółka zamierza wnieść do funduszu inwestycyjnego zamkniętego papiery wartościowe w zamian za certyfikaty inwestycyjne funduszu. Zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z tym powinna wykazać przychody i koszty podatkowe? Jej zdaniem operacja jest neutralna podatkowo.

Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Wskazał, że na skutek objęcia przez spółkę certyfikatów inwestycyjnych w funduszu inwestycyjnym w zamian za wniesienie wpłaty w postaci akcji innych spółek powstanie przychód podatkowy. Moment jego ustalenia jest jednak przesunięty na chwilę zbycia certyfikatów inwestycyjnych.

Interpretacja ta została z urzędu zmieniona przez ministra finansów. Jego zdaniem zbycie papierów wartościowych wnoszonych do funduszu i zbycie tytułów uczestnictwa w funduszu to dwie niezależne od siebie czynności, wywołujące odrębne skutki podatkowe. Przychodem wnoszącego papiery wartościowe do funduszu inwestycyjnego, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, jest wartość pieniężna nabywanych certyfikatów inwestycyjnych. Natomiast koszt uzyskania przychodu kształtujący dochód ze zbycia papierów wartościowych należy określić na poziomie kosztu nabycia wniesionych papierów wartościowych, za które objęto certyfikaty inwestycyjne (tak art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy).

Spółka wniosła skargę do WSA, zarzucając nieuprawnione rozszerzenie katalogu przychodów wynikających z art. 12 ust. 1 ustawy o CIT. Dodała, że zastosowanie się do zaleceń MF doprowadzi do podwójnego opodatkowania.

Sąd uznał jej argumenty. Podniósł, że skoro nie istnieje legalna definicja przychodu, to w celu jej ustalenia należy odwoływać się do orzecznictwa i doktryny. Wskazuje się, że [b]przychód to przysporzenie trwałe, definitywne i ostateczne. W momencie wymiany udziałów na certyfikat nie dochodzi do powstania trwałego przysporzenia. Należy więc uznać, że na moment wymiany przychód nie powstaje[/b].

Sąd podkreślił, że [b]zastosowanie się do wskazań MF doprowadzi do podwójnego opodatkowania: pierwszy raz w momencie wymiany, a drugi – w momencie umorzenia lub zbycia certyfikatów[/b].

[i]Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Komentuje Monika Albecka, starsza konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych przewidują możliwość wniesienia wpłaty na certyfikaty inwestycyjne zamkniętego funduszu inwestycyjnego papierami wartościowymi oraz udziałami w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością.

Ustawodawca nie uregulował w sposób szczególny skutków podatkowych takiej operacji. Niestety, ostatnio władze podatkowe wydają niekorzystne dla podatników interpretacje. Zgodnie z nimi taka wpłata na certyfikaty inwestycyjne jest zbyciem papierów wartościowych/udziałów i w konsekwencji kreuje przychód podatkowy u wnoszącego w wysokości wartości pieniężnej nabywanych certyfikatów inwestycyjnych. Przychód ten powstaje już w momencie dokonania wpłaty (tak m.in. [b]interpretacja indywidualna z 24 listopada 2008 r., IBPB3/423-834/08/AM[/b]).

Prezentowany wyrok WSA stoi w opozycji do stanowiska ministra finansów. Sąd słusznie wskazał, że transakcji tej nie można uznać za odpłatne zbycie, a w konsekwencji przychód należny powstanie dopiero w momencie zbycia samych certyfikatów.[/ramka]

Przyjęcie odmiennej wykładni doprowadzi do podwójnego opodatkowania przychodu: raz w momencie wymiany i drugi raz w momencie zbycia/umorzenia certyfikatów.

[b]Tak orzekł WSA w Warszawie 31 marca 2009 r. (III SA/Wa 3471/08)[/b].

Pozostało 94% artykułu
Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt