Problematyka upadłości międzynarodowej, a zwłaszcza jej skutków dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą o charakterze transgranicznym, staje się coraz bardziej doniosła ze względu na postępujący kryzys gospodarczy. Nie dziwi zatem, że jest ona przedmiotem zainteresowania coraz szerszej grupy osób. W interesujący sposób pisali na ten temat w “Rz” mec. Agata Adamczyk (“[link=http://www.rp.pl/artykul/281942.html]Sąd zagraniczny może ogłosić upadłość polskiej spółki[/link]”, 26 marca) i dr Tomasz Chilarski (“[link=http://www.rp.pl/artykul/293996.html]Gdy sąd zagraniczny ogłasza upadłość polskiej spółki[/link]”, 21 kwietnia). W uzupełnieniu do tego ostatniego artykułu wyjaśnienia wymaga jeszcze jedna kwestia: czy sąd polski ma jakiekolwiek możliwości, by zakwestionować takie orzeczenia sądu zagranicznego.
Kwestia ta pojawiła się w pytaniach prejudycjalnych, z jakimi na ten temat wystąpił do [b]Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ (sprawa C-444/07, DzUrz WE 2007/ C 283/41)[/b]. Sąd postawił m.in. pytanie: czy można odmówić uznania orzeczeń sądu zagranicznego z powołaniem się na regulacje wewnętrzne?
Jak słusznie podkreśla Tomasz Chilarski, automatyczne uznanie zagranicznego orzeczenia o wszczęciu postępowania upadłościowego następuje z mocy prawa i nie jest warunkowane przeprowadzeniem żadnego postępowania w tym zakresie w państwie uznającym. W konsekwencji każdy organ publiczny (właściwy sąd, organ administracji państwowej, ale także bank), przed którym powstanie kwestia oceny skuteczności zagranicznego orzeczenia, będzie takiej oceny dokonywał we własnym zakresie, na potrzeby toczącego się przed nim postępowania.
[srodtytul]Instytucja tzw. exequatur[/srodtytul]
Zgodnie z art. 25 rozporządzenia 1346/2000 orzeczenia dotyczące prowadzenia i ukończenia postępowania upadłościowego wydane przez sąd, którego orzeczenie podlega uznaniu na podstawie art. 16, a także zatwierdzony przez taki sąd układ również podlegają uznaniu bez dalszych formalności. Chodzić tu może np. o orzeczenia wydawane w związku z dalszym prowadzeniem postępowania, zatwierdzające układ czy kończące postępowanie upadłościowe.