Kiedy obrót wierzytelnościami jest opodatkowany VAT

Działalność gospodarcza, w ramach której przedsiębiorca nabywa wierzytelności, przejmując ryzyko niewywiązania się dłużnika z zobowiązania i w zamian wystawia swojemu klientowi faktury z tytułu prowizji, jest wyłączona ze zwolnienia z VAT

Publikacja: 28.05.2009 07:22

Kiedy obrót wierzytelnościami jest opodatkowany VAT

Foto: Fotorzepa, dp Dominik Pisarek

Red

Jest to bowiem odzyskiwanie długów w rozumieniu art. [b]13B(d)(3) VI dyrektywy (obecnie art. 135 ust. 1 dyrektywy 112)[/b].

To stwierdzenie, pochodzące z orzeczenia[b] Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 26 czerwca 2003 r. (C-305/01, Finanzamt Gross-Gerau przeciwko MKG-Kraftfahrzeuge factoring GmbH)[/b], przywołał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w uzasadnieniu wyroku z 29 kwietnia 2009 r. (I SA/Op 79/09).

[srodtytul]Pośrednictwo finansowe czy ściąganie długów[/srodtytul]

WSA orzekał w sprawie dotyczącej uznania jednorazowego przelewu wierzytelności z cedenta na cesjonariusza za usługę ściągania długu podlegającą VAT. Podatnik stał na stanowisku, że transakcja ta jest usługą pośrednictwa finansowego zwolnioną z VAT. Spór między nim a Izbą Skarbową w Katowicach, która w interpretacji wydanej w imieniu ministra finansów uznała, że jest to niekorzystająca ze zwolnienia z VAT usługa ściągania długu, ostatecznie rozstrzygnięty został na korzyść podatnika. W uzasadnieniu wyroku WSA przeanalizował zakres usług ściągania długów oraz faktoringu w kontekście opodatkowania VAT, opierając się przy tym na przywołanym wyżej wyroku ETS.

Trybunał zauważył w nim, że w sytuacji gdy faktor podejmuje się faktoringu właściwego poprzez nabycie długów swojego klienta bez prawa do regresu w razie niewypłacalności dłużnika, bezdyskusyjnie świadczy on temu klientowi usługę, polegającą przede wszystkim na zwolnieniu go od operacji windykacji długu, jak również od ryzyka niespłacenia długu.

[srodtytul]Na czym polega faktoring[/srodtytul]

Na te cechy usługi faktoringu powoływał się również WSA w Olsztynie. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że samo nabycie wierzytelności w drodze cesji jest jednym z elementów usługi obrotu wierzytelnościami. Usługa ta składa się z co najmniej dwóch czynności:

- nabycia wierzytelności na własny rachunek w drodze cesji i

- zbycia tej wierzytelności na rzecz kolejnego nabywcy lub windykacji we własnym imieniu.

Dopiero te dwie czynności składają się na czynność główną kwalifikowaną jako obrót wierzytelnościami.

[srodtytul]Decyduje cel cesji[/srodtytul]

Ponadto WSA zaznaczył, że każda usługa obrotu wierzytelnościami mieści się w pojęciu usługi faktoringu, choć usługami faktoringowymi są jedynie te usługi obrotu wierzytelnościami, które wyróżniają się stałymi, ciągłymi powiązaniami prawnymi między faktorem i faktorantem.

Zatem o tym, czy dana transakcja mieści się w zakresie zwolnionych z VAT usług pośrednictwa finansowego, czy też jest opodatkowaną VAT usługą ściągania długów, przesądza nie sam fakt cesji wierzytelności, ale cel, w jakim została dokonana. Jeżeli w jej wyniku cesjonariusz zobowiązuje się do odzyskania wierzytelności a transakcja ta ma na celu uwolnienie cedenta od ryzyka niewypłacalności dłużnika, wówczas usługa ta nie korzysta ze zwolnienia z VAT, gdyż jest typową usługą obrotu wierzytelnościami. Jeżeli jednak przelew wierzytelności nie wiąże się z żadnym zobowiązaniem po stronie cesjonariusza, to wówczas, zgodnie ze stanowiskiem WSA, mamy do czynienia z usługą pośrednictwa finansowego.

[srodtytul]Podstawa opodatkowania[/srodtytul]

WSA przywołał również stanowisko ETS dotyczące określania podstawy opodatkowania przy usługach związanych z obrotem wierzytelnościami. Trybunał podkreślił, że w wypadku faktoringu właściwego, w zamian za tę usługę, klient jest winny faktorowi wynagrodzenie odpowiadające różnicy między wartością nominalną długu, który scedował na faktora, a kwotą, którą faktor płaci mu za wierzytelności. Innymi słowy, zgodnie ze stanowiskiem ETS (jak również przyjętą na gruncie polskich przepisów o VAT praktyką), przy usługach tego typu podstawą opodatkowania jest płatność klienta odpowiadająca różnicy między wartością nominalną wierzytelności cedowanej na faktora a kwotą, którą zapłacił klientowi faktor (dyskonto).

[ramka] [b]Komentuje Agnieszka Kietlińska, konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers[/b]

O przywołanym tu orzeczeniu ETS i dokonanej w nim wykładni wspólnotowych przepisów o VAT warto pamiętać zwłaszcza teraz, w dobie spowolnienia gospodarczego i związanych z nim problemów w dochodzeniu należności od kontrahentów, gdy w celu ograniczenia ryzyka coraz więcej firm decyduje się na jednorazową cesję określonych wierzytelności lub podejmuje współpracę z wyspecjalizowanymi firmami zajmującymi się faktoringiem. W świetle polskiej ustawy o VAT usługi faktoringu również nie korzystają ze zwolnienia z VAT. Zatem podatnicy otrzymujący faktury z tytułu zakupu tych usług co do zasady są uprawnieni do odliczenia wykazanego w nich VAT naliczonego. Z kolei usługodawcy, którzy świadczą usługi charakteryzujące się tymi cechami, z jednej strony mają obowiązek wykazania i rozliczenia VAT należnego, z drugiej jednak, co do zasady, mają prawo do odliczenia VAT naliczonego od zakupów związanych ze świadczeniem usług ściągania długów lub faktoringu.[/ramka]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku