[b]Tak orzekł WSA w Olsztynie 25 czerwca 2009 r. (I SA/Ol 351/ 09, I SA/Ol 350/09, I SA/Ol 340/09).[/b]
Spółka z o.o. rozpoczęła działalność gospodarczą 1 kwietnia 2006 r. Z innej firmy przekazano jej wykształconą kadrę pracowniczą i kadrę zarządzającą, co zostało uznane jako przekazanie jej know-how i zaliczone w koszty podatkowe. Kontrolujące spółkę organy podatkowe nie zgodziły się z takim stanowiskiem i zakwestionowały prawo do odliczenia VAT, ponieważ poniesione wydatki nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (co zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami ustawy o VAT było warunkiem odliczenia). Uznały, że w tym wypadku nie doszło do przekazania know-how, a więc nie mogło być ono zamortyzowane.
WSA w Olsztynie przychylił się do tego stanowiska. Stwierdził, że [b]za know-how uznawana jest wiedza niejawna, istotna i zidentyfikowana. Tych warunków nie spełnia wiedza zawarta w umysłach pracowników. Wiadomości przez nich posiadane nie były zapisane na żadnym konkretnym nośniku, znajdowały się jedynie w ich umysłach, a to za mało, aby stwierdzić ich zidentyfikowanie, ponieważ jest to wiedza abstrakcyjna[/b].
Tutejszy sąd wypowiedział się już w sprawie przekazania know-how w wyroku z 14 maja 2009 r. i rozstrzygnął w podobny sposób.
[i]Monika Giżyńska, Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]