[b]Tak orzekł WSA w Bydgoszczy 9 czerwca 2009 r. (I SA/Bd 224/ 09).[/b]
Spółka zawarła ze swoim udziałowcem umowę pożyczki, a następnie zgodnie z uchwałą zwyczajnego zgromadzenia wspólników przekazano otrzymaną kwotę na pokrycie strat. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej określił wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu CIT. Stwierdził, że intencją wspólników nie było wniesienie dopłat na pokrycie strat, ale zwolnienie spółki z długu. W rezultacie organ uwzględnił w przychodach spółki kwotę zwolnienia jej z długu.
Spółka odwołała się do organu II instancji, ale ten utrzymał decyzję w mocy. Stwierdził bowiem, że pokrycie straty w spółce może nastąpić ze stworzonego w tym celu kapitału zapasowego lub rezerwowego. Utworzyć można go z dopłat wspólników zgodnie z postanowieniami art. 177 – 179 kodeksu spółek handlowych. Tymczasem uchwała wspólników nie mówiła o przeznaczeniu pożyczki na ustanowienie dopłat na pokrycie strat, dlatego należy uznać, że nastąpiło zwolnienie spółki z długu.
Spółka wniosła skargę do WSA. Wskazała na naruszenie przez organy podatkowe art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a oraz ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT. Stwierdziła, że organy błędnie przyjęły, że uzyskała przychód z tytułu umorzenia długu, przyjmując, że uchwała zwykłego zgromadzenia wspólników nie ustanowiła obowiązku wniesienia dopłat.
WSA skargę oddalił. Wskazał, że [b]spółka uzyskała przychód w związku z umorzeniem długu i nie było dopłat na pokrycie strat, które nie są zaliczane do przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT. Dopłaty muszą być ustalone w umowie i powinny mieć potwierdzenie i skonkretyzowanie w uchwale zgromadzenia wspólników. Natomiast uchwała spółki nie zawiera wyraźnego postanowienia o ustanowieniu dopłat, a jedynie wynikało z niej, że określone w uchwale kwoty zostaną przekazane na pokrycie strat.[/b]