Reklama
Rozwiń

Fiskus nie ma obowiązku umarzania zaległych należności

Organ podatkowy, do którego podatnik zwrócił się z wnioskiem o zastosowanie wobec niego ulgi podatkowej, może, ale wcale nie musi jej udzielić. Zależy to od jego uznania

Aktualizacja: 11.08.2009 07:42 Publikacja: 11.08.2009 06:50

Fiskus nie ma obowiązku umarzania zaległych należności

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 14 maja 2009 r., I SA/Po 133/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Podatniczka zwróciła się do urzędu skarbowego z wnioskiem o umorzenie zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych. Chodziło o umorzenie przez bank odsetek od kredytu mieszkaniowego. Podatniczka twierdziła, że całe konsekwencje umorzenia przez bank odsetek ponosi sama, ponieważ to ona podpisała ugodę z bankiem, w czasie gdy jej były mąż przebywał w zakładzie karnym. Kwoty podatku nie jest w stanie spłacić, ponieważ jest w trudnej sytuacji materialnej. Ma na utrzymaniu czworo dzieci. Jest rozwiedziona od trzech lat, straciła dom, nie ma stałej pracy. Musiała znaleźć mieszkanie dla siebie i dzieci, w związku z czym zmuszona była zaciągnąć pożyczkę na kaucję. Dzieci otrzymują zaliczkę alimentacyjną i zasiłek rodzinny. Były mąż nie płaci alimentów.

Naczelnik urzędu skarbowego odmówił umorzenia zaległości. Podatniczka odwołała się. Bezskutecznie. Wniosła więc skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargi nie uwzględnił. Przypomniał, że zgodnie z art. 67a § 1 pkt 3 i § 2 ordynacji podatkowej organ podatkowy może, na wniosek podatnika, w wypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe oraz odsetki za zwłokę, a umorzenie zaległości podatkowej powoduje również umorzenie odsetek za zwłokę w całości lub w takiej części, w jakiej została umorzona zaległość podatkowa.

Kompetencje organu podatkowego w tym zakresie oparte są na uznaniu administracyjnym. Pozwala ono organowi podatkowemu na wybór konsekwencji prawnych zaistniałych sytuacji. Legalne będzie zarówno uwzględnienie wniosku podatnika w całości lub w części, jak i odmowa.

[b]Nawet ustalenie przez organy podatkowe, że w danej sprawie występują takie okoliczności, jak „ważny interes podatnika” czy „interes publiczny”, upoważnia do zajęcia stanowiska, że mogą one, lecz nie muszą prowadzić do pozytywnego dla wnioskodawcy rozstrzygnięcia sprawy.[/b]

Danie organom podatkowym możliwości umorzenia zaległości podatkowej wraz z odsetkami nie zwalnia jednak organów od prawidłowego uzasadnienia swego stanowiska zgodnie z wymogami art. 210 ordynacji podatkowej, tj. przedstawienia i oceny wszelkich okoliczności przemawiających za lub na niekorzyść podatnika.

Zdaniem WSA w tej sprawie organy podatkowe zebrały i wnikliwie rozpatrzyły wszelkie okoliczności związane z odmową umorzenia zaległości podatkowych.

Sąd nie kwestionuje przejściowo trudnej sytuacji finansowej skarżącej, jednakże przedstawionym we wniosku o umorzenie zaległości podatkowych okolicznościom trafnie odmówiono w zaskarżonych decyzji waloru wyjątkowości. Skarżąca jest bowiem nadal osobą aktywną zawodowo, a jej obecna trudna sytuacja finansowa może się poprawić, dzięki czemu przynajmniej w części pozwoli na spłacenie zobowiązań podatkowych.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 14 maja 2009 r., I SA/Po 133/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono