Gdy nie ma zobowiązania głównego, nie ma też odsetek

Przedawnienie zobowiązania podatkowego, jakim jest zaliczka na podatek, przesądza o tym, że przedawniają się też odsetki od tego zobowiązania. Jako świadczenie akcesoryjne tracą byt wraz z utratą bytu świadczenia głównego

Aktualizacja: 13.08.2009 07:30 Publikacja: 13.08.2009 06:30

Gdy nie ma zobowiązania głównego, nie ma też odsetek

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 4 grudnia 2006 r., I SA/Gl 194/06[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Urząd skarbowy określił spółce z o.o. wysokość odsetek za zwłokę z tytułu zaniżenia zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Powołując się na art. 53a ordynacji podatkowej, urząd skarbowy wskazał, że w przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy w postępowaniu po zakończeniu roku podatkowego lub innego okresu rozliczeniowego, że podatnik mimo ciążącego na nim obowiązku nie złożył deklaracji albo wysokość zaliczek jest inna niż wykazana w deklaracji, organ wydaje decyzję, w której określa wysokość odsetek za zwłokę, przyjmując prawidłową wysokość zaliczek na podatek, jeżeli ich wysokość jest inna niż wykazana w deklaracji, a także w razie braku deklaracji.

Spółka odwołała się od tej decyzji, jednak bezskutecznie. Sprawa trafiła do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA uchylił decyzję. Stwierdził, że przedmiot sporu ogranicza się do ustalenia, czy istniały prawne podstawy określenia skarżącej odsetek za zwłokę od nieuiszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych, a ponadto, czy w objętym skargą rozstrzygnięciu izby skarbowej dokonano prawidłowej oceny decyzji organu pierwszej instancji. Sąd stwierdził, że w skardze nie został sformułowany zarzut przedawnienia – jednakże powinien być on uwzględniony z urzędu.

Zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Zasadnie organy podatkowe stwierdziły, że na podstawie art. 53a ordynacji podatkowej zyskały uprawnienie do orzekania w sprawie odsetek za zwłokę od nieuiszczonych zaliczek na podatek.

Zobowiązaniem podatkowym jest wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia na rzecz Skarbu Państwa podatku w wysokości, w terminie oraz w miejscu określonym w przepisach prawa podatkowego.

Istotne jest zatem rozstrzygnięcie, czy zaliczka jest zobowiązaniem podatkowym. Organ odwoławczy odmówił zaliczce na podatek dochodowy przymiotu zobowiązania podatkowego. W ocenie sądu stanowisko to jest sprzeczne z uregulowaniami zawartymi w przepisach, zgodnie z którymi na podatnikach osiągających dochody ciążył obowiązek wpłacenia zaliczki na podatek od uzyskanego dochodu.

[b]Odsetki za zwłokę stanowią akcesoryjne świadczenie, a ich byt uzależniony jest od istnienia świadczenia głównego, którym w rozpatrywanej sprawie była zaliczka na podatek dochodowy. Przedawnienie zobowiązania podatkowego, jakim jest zaliczka na podatek, przesądza o tym, że przedawniły się też odsetki od tego zobowiązania, bo jako świadczenie akcesoryjne tracą byt wraz z utratą bytu świadczenia głównego.[/b]

Skład orzekający nie podzielił stanowiska zaprezentowanego w odpowiedzi na skargę, że zobowiązanie z tytułu zaliczek przekształca się w zobowiązanie roczne, gdyż byt tego pierwszego zobowiązania kończy się z upływem roku podatkowego, a skoro tak, to nie może się ono przekształcić w inne zobowiązanie.

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 4 grudnia 2006 r., I SA/Gl 194/06[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr