Nie ma znaczenia, czy podatnik najpierw skoryguje deklaracje, czy spłaci kredyt.
[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 25 sierpnia 2009 r (sygn. III SA/Wa 566/09)[/b]. Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpił z nim podatnik, który w 2005 r. kupił mieszkanie. Zakup sfinansował kredytem. W latach 2005 – 2006 korzystał więc z ulgi odsetkowej. Mieszkanie to sprzedał 6 marca 2008 r. Aby uniknąć 10-proc. podatku od przychodów ze sprzedaży nieruchomości, uzyskane pieniądze przeznaczył na spłatę kredytu.
[wyimek]Wysokość PIT przy zbyciu mieszkania zależy od daty jego kupna [/wyimek]
W ten sposób chciał skorzystać ze zwolnienia zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. (o zasadach rozliczeń decyduje moment zakupu nieruchomości). W myśl tego przepisu wolne od opodatkowania są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w części wydatkowanej, nie później niż w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na nabycie nieruchomości (w tym na spłatę rat oraz odsetek od kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania tych przychodów).
Wątpliwości powstały w związku z brzmieniem art. 21 ust. 2a ustawy o PIT. Zgodnie z nim zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e, nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu odliczali od podstawy opodatkowania na podstawie art. 26b ustawy o PIT (czyli w ramach ulgi odsetkowej). Podatnik zdawał sobie sprawę z jego brzmienia i 22 kwietnia 2008 r. złożył korektę zeznań za 2005 i 2006 r. Zrezygnował w nich z odliczania ulgi odsetkowej i dopłacił podatek wraz z odsetkami. Problem polega na tym, że najpierw spłacił kredyt z pieniędzy otrzymanych za sprzedane mieszkanie, a dopiero później skorygował zeznania. Zdaniem izby skarbowej pozbawiło go to zwolnienia i musi zapłacić 10- proc. podatek od przychodów ze sprzedaży mieszkania, bo w momencie spłaty kredytu nie spełniał jednego z warunków umożliwiających skorzystanie ze zwolnienia.