[b]Sąd Najwyższy w uchwale z 19 sierpnia 2009 r. stwierdził, że postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego wydane po spłaceniu wszystkich wierzycieli upadłego nie jest jeszcze podstawą do wykreślenia go z rejestru dłużników niewypłacalnych (sygn. III CZP 46/ 09).[/b]
[srodtytul]Z inicjatywy sądu lub na wniosek [/srodtytul]
Sytuacje, w których z urzędu, czyli z własnej inicjatywy sądu, dokonuje się wpisu do tego rejestru, wskazano w art. 55 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BA5E36B4F0C52D8D210E599DDB6BED3D?id=238358]ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym[/link], w obrębie którego prowadzony jest wskazany rejestr. Figurują w nim m.in. przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, jeśli ogłoszono ich upadłość lub wniosek o to nie został ogłoszony z braku majątku wystarczającego choćby na koszty postępowania upadłościowego, a także w razie umorzenia prowadzonej przeciwko indywidualnemu przedsiębiorcy egzekucji komorniczej lub administracyjnej z tego powodu, że nie uzyska się z niej sumy wyższej niż koszty egzekucyjne. To samo dotyczy wspólników upadłych i niewypłacalnych spółek cywilnych, jawnych, partnerskich itp.
Na wniosek wierzyciela wpisuje się dłużnika, który w ciągu 30 dni od wezwania go do zapłaty nie uregulował należności stwierdzonej tytułem wykonawczym, np. wyrokiem sądu opatrzonym klauzulą wykonalności (art. 56 ustawy o KRS).
W sprawie rozpatrywanej przez SN o wykreślenie z rejestru dłużników niewypłacalnych wystąpił do sądu upadły przedsiębiorca Władysław P. Argumentował, że skoro w toku postępowania upadłościowego wszyscy jego wierzyciele zostali spłaceni, to nie jest już dłużnikiem niewypłacalnym i nie powinien figurować w tym rejestrze. Jednakże sąd rejestrowy oddalił jego wniosek. Tłumaczył, że wpis może być wykreślony tylko w sytuacjach wskazanych w art. 59 ust. 1 i 2 ustawy.