Mimo że nie wynika to literalnie z polskiej ustawy o VAT, to zgodnie z art. 2 ust. 1 dyrektywy 112/2006 dostawa towarów i świadczenie usług podlega VAT, gdy czynności te wykonywane są przez podatnika działającego w takim charakterze. Podobnie z art. 9 dyrektywy wynika, że za podatnika powinna być uznana tylko osoba działająca samodzielnie jako producent, handlowiec lub usługodawca (włącznie z górnictwem), rolnik bądź wykonawca wolnego zawodu lub uznanego za taki.
Jeżeli jednak dana osoba w konkretnej sytuacji działa poza tym zakresem, z tytułu wykonywania danej czynności nie może być uznana za podatnika i to bez względu na to, czy wykonywała tę czynność wielokrotnie, czy też jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości. Tak będzie m.in. w razie zbycia majątku prywatnego.
W rozpatrywanych przez sąd i organy sprawach kwestią sporną jest nie tyle opodatkowanie VAT zbycia majątku osobistego, ile związek danej transakcji lub jego brak z działalnością gospodarczą. Nierzadko bowiem, w razie wykonywania przez daną osobę działalności gospodarczej, organy podatkowe bez uprzedniej analizy wiążą z tą działalnością wszelkie podejmowane przez nią czynności.
Przykładem może być sprzedaż przez rolnika działek, które zostały odrolnione w miejscowym planie zagospodarowania zgodnie z decyzją rady gminy. Sądy dostrzegają jednak znacznie częściej, że nie przy wszystkich transakcjach osoby posiadającej co do zasady status podatnika VAT spełnione są kryteria opodatkowania VAT.
Z omawianej sprawy wynika jednak, że spółdzielnia nabyła grunt z zamiarem wykorzystania go do prowadzenia działalności, tj. budowy a następnie sprzedaży domów dla swoich członków.
Ponieważ zamiar ten nie został zrealizowany, zdecydowała o sprzedaży gruntu. Moim zdaniem trudno zatem w tej sytuacji mówić o „prywatnym majątku” spółdzielni. Spółdzielnia miała bowiem zamiar wykorzystania tego gruntu do działalności opodatkowanej. Podobnie wypowiedział się [b]ETS w wyroku C-400/98 w sprawie Brigitte Breitsohl[/b], zgodnie z którym sam zamiar prowadzenia działalności gospodarczej, potwierdzony obiektywnymi dowodami, przesądza o potrzebie traktowania danego podmiotu jako podatnika VAT, nawet wtedy, gdy organ skarbowy wie, że przewidywana działalność gospodarcza, która miała prowadzić do transakcji opodatkowanych, nie zostanie zrealizowana.[/ramka]