Decyzja wydana z naruszeniem prawa podlega uchyleniu

Przed wydaniem decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego organ zobowiązany jest do sprawdzenia m.in. zgodności projektu z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Inaczej narusza przepisy

Publikacja: 27.04.2010 03:00

Decyzja wydana z naruszeniem prawa podlega uchyleniu

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 lutego 2010 r., VII SA/Wa 2260/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Starosta zatwierdził projekt budowlany i udzielił spółce akcyjnej pozwolenia na rozbudowę piekarni. D.M. i E.M. złożyli wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji, zarzucając jej wydanie z rażącym naruszeniem [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7313A64657101945F27BBCAB9FD342BE?id=78007]rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie[/link].

Wojewoda po rozpatrzeniu wniosku stwierdził nieważność decyzji starosty.

W uzasadnieniu wskazał, że zatwierdzony kontrolowaną decyzją projekt budowlany przewidywał rozbudowę piekarni m.in. o magazyn izotermiczny na całej długości wschodniej granicy z działką sąsiednią. Takie usytuowanie projektowanego budynku rażąco narusza § 12 wspomnianego rozporządzenia.

Spółka złożyła odwołanie od tej decyzji, po rozpatrzeniu którego główny inspektor nadzoru budowlanego uchylił decyzję wojewody i odmówił stwierdzenia nieważności decyzji starosty. Jego zdaniem ustalone naruszenie przepisów nie może być uznane za rażące. E.M. i D.M. złożyli skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargę uwzględnił. Przypomniał, że stwierdzenie nieważności rozstrzygnięcia jest o tyle dolegliwe, iż powoduje wyeliminowanie decyzji z obrotu prawnego ze skutkiem od dnia, w którym została wydana.

Jedną z przesłanek, określoną w art. 156 § 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FEBF877810A694D887EFA3AF1E7616A4?n=1&id=133093&wid=296180]kodeksu postępowania administracyjnego[/link], jest wydanie decyzji z rażącym naruszeniem praawa. Jest nim, w rozumieniu art. 156 § 1 pkt 2 k.p.a. nie każde naruszenie prawa, ale tylko takie, w wyniku którego powstają skutki niemożliwe do zaakceptowania z punktu widzenia praworządności.

W orzecznictwie dotyczącym pojęcia rażącego naruszenia podkreśla się, że naruszenie prawa kwalifikowane będzie jako rażące, jeżeli następuje oczywista sprzeczność pomiędzy rozstrzygnięciem sprawy a treścią przepisu prawnego stanowiącego podstawę tego rozstrzygnięcia. Rażące naruszenie prawa dające podstawę do stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej występuje w przypadku, w którym treść przepisu prawnego, którego naruszenia dopuścił się organ, może zostać ustalona bez żadnych wątpliwości interpretacyjnych.

Kolejną przesłanką jest niemożliwość zaakceptowania, z punktu widzenia praworządności, skutków społeczno-gospodarczych naruszenia prawa. Przy ocenie, czy naruszenie prawa można ocenić jako rażące, znaczenie ma także charakter przepisu, który został naruszony, oraz racje ekonomiczne i gospodarcze, czyli skutki, które wywołuje decyzja.

Zaskarżoną decyzją główny inspektor nadzoru budowlanego uchylił decyzję wojewody, którą stwierdzono nieważność decyzji starosty. Stwierdził, że wydana ona została z naruszeniem prawa, jednakże naruszenie to nie ma charakteru rażącego.

Ze stanowiskiem tym nie można się zgodzić.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 2 lutego 2010 r., VII SA/Wa 2260/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku