Tak wynika z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. II SA/Wa 1674/09)[/b]
Ten 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) przekazują same urzędy skarbowe. Wypełniając roczny PIT, podatnik jedynie wybiera jedną z ponad 7 tys. instytucji, mających status OPP. Żeby zaś przelać pieniądze na wybrane OPP, urzędy skarbowe muszą znać aktualne numery ich rachunków bankowych.
– Jeżeli US nie znajdzie takiego zaktualizowanego konta w elektronicznym systemie Poltax, z reguły zwraca się do podatnika o korektę zeznań i przekazanie tego 1 proc. innej OPP – mówi adw. Karolina Kocemba, reprezentująca Fundację Talizman w sądowym sporze z ministrem finansów. – Uniemożliwia to darczyńcom realizowanie uprawnień wynikających z ustawy, ingeruje w ich wolę i pozbawia OPP środków potrzebnych na statutowe cele. Problem, powtarzający się co roku, także w tym, dotyczy głównie drobnych, mało znanych fundacji.
Corocznej aktualizacji danych dokonuje Ministerstwo Finansów na podstawie danych z Ministerstwa Sprawiedliwości. Fundacja Talizman, której statutowym celem jest wspomaganie wiejskich szkół, podała w ubiegłym roku swoją nazwę, numer rejestru i zaktualizowany numer konta bankowego. Pieniędzy z 1 proc. jednak nie otrzymała. A że podobne sygnały napłynęły również z innych, niewielkich fundacji, zwróciła się do ministra finansów w trybie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9CCEA24FA4C0FB19BE46D7E5B60D0A25?id=162786]ustawy o dostępie do informacji publicznej[/link] o udostępnienie listy wszystkich OPP, których dane ministerstwo aktualizowało przez pierwsze trzy miesiące 2009 r.
Minister odmówił, argumentując, że Fundacji Talizman chodzi o informację przetworzoną, do której uzyskania niezbędne jest wykazanie interesu publicznego. Fundacja go nie wykazała, a nie istnieje związek między jej własnym interesem a interesem publicznym.