Czasem zapłacisz za leczenie za granicą

To, że państwo nie pokryje całych kosztów nieplanowanej hospitalizacji w innym kraju, nie narusza unijnych przepisów

Publikacja: 16.06.2010 04:50

Czasem zapłacisz za leczenie za granicą

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

[b]Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 czerwca 2010 r. w sprawie C-211/08 Komisja/Hiszpania.[/b]

Obywatel francuski, który wcześniej mieszkał w Hiszpanii i należał do tamtejszego systemu opieki zdrowotnej, podczas pobytu we Francji przebywał w szpitalu (miał formularz E 111). Leczenie miało charakter nieplanowany.

Francuska instytucja ubezpieczeniowa wystawiła za nie rachunek. Hiszpański ubezpieczyciel pokrył tylko jego część. Zainteresowany musiał z własnej kieszeni zapłacić pozostałą kwotę – tę, którą zgodnie z francuskimi przepisami pokrywa pacjent.

Komisja Europejska wniosła przeciwko Hiszpanii skargę. Podniosła, że uregulowanie hiszpańskie narusza swobodę świadczenia usług. Regulacja może odwodzić np. osoby w starszym wieku od wyjazdów turystycznych do państw członkowskich, w których warunki pokrywania kosztów opieki szpitalnej są mniej korzystne niż w Hiszpanii.

Trybunał oddalił skargę Komisji. Rozróżnił leczenie planowane od nieplanowego.

[b] Przy opiece planowanej państwo powinno zapewnić ubezpieczonemu poziom pokrycia kosztów równy temu, jaki przysługiwałby mu, gdyby został przyznany w jego rodzimym systemie opieki zdrowotnej.[/b]

[b] Inaczej jest przy leczeniu nieplanowanym.[/b] Trybunał orzekł, że gdy ubezpieczony przemieszcza się jako turysta, a nie z powodu niedostatków swojego systemu opieki zdrowotnej, warunki pobytu w szpitalu w innym państwie mogą być dla niego lepsze lub gorsze.

Uzasadniają to różnice między państwami oraz cel rozporządzenia nr 1408/71 (od 1 maja 2010 r. obowiązuje rozporządzenie nr 883/2004). Jest nim koordynowanie ustawodawstw krajowych, a nie ich harmonizacja.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku