Nie każda ustawa zawiera w swej treści przepisy podatkowe

Ustawa ma charakter podatkowej, jeżeli dotyczy takiej problematyki, tzn. określa m.in. podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, zwolnienia i ulgi oraz stawki podatkowe

Aktualizacja: 02.07.2010 04:28 Publikacja: 02.07.2010 03:00

Nie każda ustawa zawiera w swej treści przepisy podatkowe

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 23 czerwca 2010 r., I SA/Bk 118/10.[/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pani B.L., powołując się na art. 14j i art. 2 § 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacji podatkowej[/link], zwróciła się do burmistrza o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości w przypadku jej sprzedaży. Wyjaśniła, że jest właścicielką gruntów położonych na terenie miasta. W 2006 r. uzyskała pozwolenie na budowę na wymienionych gruntach domów jednorodzinnych.

Dla gruntów tych nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym pytała, czy w przypadku sprzedaży działek budowlanych burmistrz bądź rada miejska może dla tych gruntów ustalić (uchwalić) stawkę opłaty od wzrostu wartości nieruchomości, o której mowa w art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Ponieważ burmistrz nie potwierdził stanowiska wnioskodawczyni, sprawa znalazła finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA uchylił zaskarżoną interpretację, ale z innych powodów niż wskazane w skardze.

Przypomniał, że opisana w rozdziale 1a w dziale II ordynacji podatkowej instytucja indywidualnych interpretacji dotyczy wyłącznie przepisów prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14j §1 wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa wydaje stosownie do swojej właściwości interpretacje indywidualne. Interpretacja indywidualna to wydana na wniosek zainteresowanego w jego indywidualnej sprawie pisemna interpretacja przepisów prawa podatkowego.

O tym, jak należy rozumieć pojęcie „przepisy prawa podatkowego”, stanowi art. 3 pkt 2 ordynacji. Są to przepisy ustaw podatkowych, postanowienia ratyfikowanych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz innych umów międzynarodowych dotyczących problematyki podatkowej, a także przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw podatkowych.

Definiując pojęcie przepisów prawa podatkowego, ustawodawca wskazał, że chodzi o przepisy dotyczące problematyki podatkowej. To zastrzeżenie jest szczególnie istotne wobec definicji pojęcia „ustawy podatkowej”.

W myśl art. 3 pkt 1 przez ustawy podatkowe należy rozumieć ustawy dotyczące podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulujące prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych oraz osób trzecich.

W świetle tego przepisu można byłoby więc założyć, że każda ustawa, która dotyczy jakiejkolwiek niepodatkowej należności budżetowej, jest ustawą podatkową. Stwierdzenie to jest jednak błędne.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem