2. Jeżeli udziały nabyte w drodze egzekucji nie zostaną zbyte w ciągu roku od dnia nabycia, powinny być umorzone według przepisów dotyczących obniżenia kapitału zakładowego, chyba że w spółce został utworzony, w celu umorzenia udziałów, specjalny kapitał rezerwowy.
3. Udziały własne należy umieścić w bilansie w osobnej pozycji kapitału własnego w wartości ujemnej.[/ramka]
Ponieważ fuzja nastąpiła w formie aktu notarialnego, notariusz kierując się art. 10 ust. 2 i 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0788FC199FF9D8FB3843C5D634417688?id=185384]ustawy o PCC[/link], pobrał podatek. Zgodnie z tym przepisem (zarówno w brzmieniu obowiązującym w dniu powstania nadpłaty jak i obecnie) połączenie spółek, którego wynikiem jest podwyższenie kapitału zakładowego (w wypadku spółki osobowej zwiększenie jej majątku), uważa się za zmianę umowy spółki podlegającą PCC.
Spółka wystąpiła o stwierdzenie nadpłaty tego podatku, argumentując, że fuzja spółek podlega opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy końcowym jej efektem będzie podwyższenie kapitału zakładowego spółki przejmującej. W tym wypadku pierwotnie podwyższony kapitał zakładowy został następnie obniżony, co było elementem procesu łączenia.
[srodtytul]Argumenty fiskusa[/srodtytul]
Organy podatkowe uznały natomiast, że skoro doszło do przeniesienia całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą, czego skutkiem było podwyższenie kapitału zakładowego tej drugiej, PCC był należny. Stwierdziły też, że obniżenie kapitału zakładowego, które nastąpiło po jego wcześniejszym podwyższeniu, jest całkowicie odrębną czynnością prawną.