Odpisy amortyzacyjne można naliczać od początku

Jeśli wspólnik spółki jawnej wprowadzi do ewidencji w swojej jednoosobowej firmie środki trwałe, jakie przypadły mu po rozwiązaniu spółki, może naliczać odpisy amortyzacyjne

Aktualizacja: 18.10.2010 04:55 Publikacja: 18.10.2010 03:00

Odpisy amortyzacyjne można naliczać od początku

Foto: www.sxc.hu

Tak postanowił [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie z 5 października 2010 r., I SA/Rz 497/10[/b].

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

E.R. zwrócił się o udzielenie indywidualnej interpretacji. On i jego wspólnik zamierzają zlikwidować prowadzoną spółkę jawną, a pozostające w majątku spółki środki trwałe rozdzielić proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Środki te ujęte są obecnie w ewidencji środków trwałych spółki i amortyzowane.

Dodatkowo oprócz spółki jawnej E.R. prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i prowadzi dla celów ewidencji podatkową księgę przychodów i rozchodów. W momencie podziału majątku spółki otrzymane środki trwałe zamierza przekazać na rzecz prowadzonej przez niego jednoosobowo działalności gospodarczej oraz wprowadzić do ewidencji środków trwałych.

Zastanawiał się, [b]czy prawidłowe będzie amortyzowanie środków trwałych, które wcześniej były wykorzystywane w spółce jawnej, w prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej, przy przyjęciu wartości początkowej tych środków według cen rynkowych[/b]. Jego zdaniem jest to możliwe.

Innego zdania był organ podatkowy. Sprawa znalazła finał w sądzie.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że skarga jest zasadna.

Przypomniał, że stanowiący przedmiot sporu obowiązek kontynuowania amortyzacji przewiduje art. 22g ust. 12 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link] dla sytuacji, w której następuje zmiana formy prawnej, a także połączenie albo podział podmiotów. W takim przypadku wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego bądź połączonego.

Tę samą zasadę stosuje się odpowiednio w razie podjęcia przez podmiot działalności po przerwie trwającej nie dłużej niż trzy lata w razie zmiany formy prawnej prowadzonej działalności, polegającej na połączeniu lub podziale dotychczasowych podmiotów albo zmianie wspólników spółki niebędącej osobą prawną, a także zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z nich – jeśli przed wspomnianą przerwą bądź zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji.

Zdaniem WSA [b]nie można się doszukiwać tożsamości pomiędzy spółką jawną a jej wspólnikami. Likwidacja spółki jawnej prowadzi do zakończenia jej bytu prawnego, a fakt, że pozostały po niej majątek przypada do podziału wspólnikom tej spółki, nie świadczy ani o faktycznej kontynuacji jej działalności, ani o zmianie jej formy prawej[/b].

Związek o charakterze funkcjonalnym, jaki dostrzega organ podatkowy pomiędzy odpisami amortyzacyjnymi dokonywanymi przez spółkę a jednoosobową działalnością wnioskodawcy prowadzoną przy wykorzystaniu przejętych od spółki środków trwałych, nie odpowiada żadnej z przesłanek z art. 22g ust. 12 i 13 ustawy obligujących podatnika do kontynuowania rozpoczętej przez poprzednika amortyzacji środka trwałego.

Tak postanowił [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie z 5 października 2010 r., I SA/Rz 497/10[/b].

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo