[b]Tak orzekł orzekł WSA w Szczecinie 27 października 2010 r. (I SA/Sz 501/10).[/b]
Spółka uzyskała od jednego ze swych udziałowców nieodpłatnie poręczenie. W ocenie organów podatkowych w związku z nieodpłatnym korzystaniem przez nią z poręczenia udzielonego przez podmiot powiązany doszło do zaniżenia przychodów.
Zgodnie z ich opinią poręczenie jest usługą finansową, która na rynku ma wymierną wartość. W rezultacie spełnione są wymogi opodatkowania tego świadczenia jako nieodpłatnego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link].
Podatniczka zakwestionowała to stanowisko. Jej zdaniem organy naruszyły prawo i zasady postępowania poprzez niezastosowanie przepisów dotyczących cen transferowych, a konkretnie art. 11 ustawy o CIT oraz § 15 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=326444]rozporządzenia ministra finansów z 10 października 1997 r. w sprawie sposobu i trybu określania dochodów podatników w drodze oszacowania cen w transakcjach dokonywanych przez tych podatników[/link].
Sąd oddalił skargę. Wskazał, że wobec niekwestionowania ustaleń faktycznych należy przyjąć, że powstał przychód, o którym mowa w art. 12 ustawy o CIT. Podkreślił, że pojęcie nieodpłatnego świadczenia na gruncie prawa podatkowego ma szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Sąd doszedł do przekonania, że przysporzenie majątkowe, jako konstytuujące pojęcie nieodpłatnego świadczenia, musi być powiązane z uzyskaniem przez podatnika korzyści niezwiązanej z kosztami i wydatkami.