Zwrócił się o to w pytaniu prawnym rzecznik ubezpieczonych.
Chce on także, by Sąd Najwyższy wyjaśnił, [b]czy z ubezpieczenia OC sprawcy, w celu wyrównania szkody, poszkodowanemu należy się zwrot kosztów najmu pojazdu zastępczego[/b].
Oczekuje ponadto odpowiedzi, [b]czy zwrot tych kosztów będzie uzasadniony tylko wówczas, gdy poszkodowany nie ma możliwości skorzystania ze środków komunikacji publicznej[/b].
Pytania te rzecznik ubezpieczonych ograniczył do poszkodowanych będących osobami fizycznymi i korzystających ze swych pojazdów wyłącznie do celów niezwiązanych z prowadzeniem firmy, takich jak dojazdy do pracy, na zakupy, spotkania towarzyskie, dowożenie dzieci do szkół.
Ubezpieczyciele "dość często", jak pisze rzecznik w uzasadnianiu pytania prawnego, odmawiają takim osobom pokrycia kosztów wynajmu samochodu zastępczego. Niektórzy wprawdzie przyznają im to prawo, ale pod warunkiem wykazania niezbędności wynajęcia pojazdu. Poszkodowany ma po prostu przekonać ubezpieczyciela, że korzystanie z komunikacji publicznej było niemożliwe albo że wynajęcie zapobiegło innej szkodzie majątkowej, którą inaczej by poniósł.