Można ją podwyższyć tylko po uprzednim wypowiedzeniu w sposób i w terminach wskazanych w ustawie o gospodarce nieruchomościami.
Z wyroku Sądu Najwyższego z 23 lutego 2011r. wynika, że inaczej podwyżki nie będzie (sygnatura akt V CSK 258/10).
Sprawa, którą zajmował się SN, dotyczy gruntu należącego do zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Grunt ten znajdował się w użytkowaniu wieczystym akademii rolniczej. Akademia sprzedała to spółce z o.o., a ta niedługo potem odsprzedała deweloperowi – spółce z o.o. BNM.
Akademia korzystała ze zwolnienia z opłaty rocznej. Po sprzedaży gruntu przez AR Skarb Państwa reprezentowany przez prezydenta miasta zawiadomił nabywcę, że stawka opłaty rocznej od niego wynosi 3 proc. Ten zaś we wniosku skierowanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego zakwestionował tę stawkę. Domagał się ustalenia, że wynosi ona 1 proc. Sprawa trafiła do sądu rejonowego, ale spółka ją przegrała. Sąd uznał, że stawka 3 proc. została wskazana prawidłowo.
Spółka BNM otrzymała zawiadomienie, że opłata roczna za prawo użytkowania wieczystego wynosi 12 706 zł. Później zawiadomiono ją, że została podwyższona do 46 170 zł.