Tak orzekł WSA w Gliwicach 22 lutego 2011 (I SA/Gl 1009/10).
Spółka, utworzona dla prowadzenia niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej realizującego świadczenia zdrowotne, zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy dochody uzyskiwane przez NZOZ są zwolnione z CIT i czy NZOZ ma być traktowany jako odrębna jednostka organizacyjna i odrębny podatnik.
Spółka twierdziła, że z CIT zwolniona jest działalność na rzecz ochrony zdrowia. Wskazała, że art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT zwalnia z podatku dochody podatników, których celem statutowym jest ochrona zdrowia, w części przeznaczonej na te cele.
Art. 17 ust. 1b wskazuje, że zwolnienie ma zastosowanie, gdy dochód przeznaczony jest na te cele, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów, i na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.
NZOZ należy uznać za jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, wyodrębnioną od założyciela. NZOZ zalicza się więc zdaniem spółki do podmiotów, których dochody wolne są od CIT.