Cmentarz trzeba zaplanować - wyrok WSA

Gmina przegrała w sądzie sprawę o rozszerzenie cmentarza, bo nie stworzyła planu zagospodarowania przestrzennego

Publikacja: 27.04.2011 14:10

Cmentarz trzeba zaplanować - wyrok WSA

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Gmina Świeszyno (woj. zachodniopomorskie ) postanowiła rozszerzyć granice cmentarza komunalnego. Właściciel działki, która po rozszerzeniu cmentarza miałaby z nim sąsiadować, wezwał gminę do usunięcia naruszenia jego interesu prawnego. Na swojej działce zamierza bowiem wybudować budynki mieszkalne, a właśnie tam ma sięgać 50 metrowa strefa ochronna cmentarza.

Gmina odpowiedziała, że miejscowa dokumentacja geologiczna w żadnym punkcie nie wskazuje na brak możliwości wykorzystania spornego terenu na cmentarz. Sprawa trafiła więc do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 24 marca 2011 r. (sygnatura akt: II SA/Sz 20/11) orzekł, że uchwała podjęta przez gminę Świeszyno narusza interes prawny właściciela działki, która w planach ma bezpośrednio sąsiadować z cmentarzem.

Sąd nie rozpatrywał woli właściciela jako takiej, ale zgodność działania gminy z prawem.

Zgodnie z art. 3 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych cmentarze zakłada się i rozszerza na terenach określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Stosownie do art. 14 ust.7 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, plan miejscowy sporządza się obowiązkowo, jeżeli wymagają tego przepisy odrębne. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych nie przewiduje obowiązku sporządzenia i uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Dla założenia i rozszerzenia cmentarza należy zatem - zdaniem sądu - stosować przepis ogólny, jakim jest art. 50 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z nim inwestycja celu publicznego jest lokalizowana na podstawie planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – w drodze decyzji o ustaleniu lokalizacji celu publicznego.

W miejscowości Świeszyno nie uchwalono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy cały obszar miejscowości oznaczono jako „strefę identyfikacji terenów wymagających opracowania planu miejscowego, dla rozwoju budownictwa mieszkaniowego z usługami".

A zatem - w ocenie WSA - uchwała o założeniu cmentarza komunalnego została podjęta z naruszeniem art. 3 ustawy o cmentarzach. Przewiduje bowiem założenia cmentarza na terenach nieprzeznaczonych na ten cel w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ani w decyzji o lokalizacji celu publicznego. Taki plan albo decyzja o lokalizacji celu publicznego powinny być wydane przed podjęciem uchwały o założeniu cmentarza komunalnego.

Podstawa prawna:

- ustawa z 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295 ze zm.),

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo