Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 kwietnia 2011 r. oddalił skargę kasacyjną rady miejskiej, która wprowadziła uchwałą niedozwolone zwolnienia z podatku od nieruchomości (sygnatura akt II FSK 1945/09).
Sąd potwierdził, że rada gminy ma uprawnienie do wprowadzania w drodze uchwały dodatkowych zwolnień, innych niż określone przez ustawodawcę, ale – jak zwrócił uwagę – uprawnienie to dotyczy tylko zwolnień przedmiotowych.
– Zwolnienie wprowadzone przez skarżącą ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, czyli mieszany – zauważył sędzia NSA Jan Grzęda. – Jego wprowadzenie uchwałą rady gminy jest niedopuszczalne.
Chodziło o uchwałę rady miejskiej w Iłowej w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Rada zwolniła z tego podatku budynki będące własnością lub współwłasnością osób, których jedynym dochodem są świadczenia z tytułu pracy w gospodarstwie rolnym wypłacane wyłącznie z KRUS.
Taki zapis zwrócił uwagę prokuratora okręgowego, który uznał to za niedopuszczalne. W jego ocenie rada gminy przekroczyła swoje kompetencje. Przede wszystkim rozwiązanie przez nią przyjęte jest ulgą, a nie zwolnieniem. Ponadto przyjęta przez gminę konstrukcja jest przykładem przywileju podatkowego o charakterze mieszanym podmiotowo-przedmiotowym.