Gmina nie może wprowadzać zwolnień podmiotowych

Rada gminy nie może uchwałą wprowadzić dodatkowych zwolnień z podatku od nieruchomości, które mają charakter podmiotowy, czyli odnoszą się do określonej grupy osób

Publikacja: 17.05.2011 04:32

Gmina nie może wprowadzać zwolnień podmiotowych

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 kwietnia 2011 r. oddalił skargę kasacyjną rady miejskiej, która wprowadziła uchwałą niedozwolone zwolnienia z podatku od nieruchomości (sygnatura akt II FSK 1945/09).

Sąd potwierdził, że rada gminy ma uprawnienie do wprowadzania w drodze uchwały dodatkowych zwolnień, innych niż określone przez ustawodawcę, ale – jak zwrócił uwagę – uprawnienie to dotyczy tylko zwolnień przedmiotowych.

– Zwolnienie wprowadzone przez skarżącą ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, czyli mieszany – zauważył sędzia NSA Jan Grzęda. – Jego wprowadzenie uchwałą rady gminy jest niedopuszczalne.

Chodziło o uchwałę rady miejskiej w Iłowej w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości. Rada zwolniła z tego podatku budynki będące własnością lub współwłasnością osób, których jedynym dochodem są świadczenia z tytułu pracy w gospodarstwie rolnym wypłacane wyłącznie z KRUS.

Taki zapis zwrócił uwagę prokuratora okręgowego, który uznał to za niedopuszczalne. W jego ocenie rada gminy przekroczyła swoje kompetencje. Przede wszystkim rozwiązanie przez nią przyjęte jest ulgą, a nie zwolnieniem. Ponadto przyjęta przez gminę konstrukcja jest przykładem przywileju podatkowego o charakterze mieszanym podmiotowo-przedmiotowym.

Jak podkreślił prokurator, obejmuje ona swoim zasięgiem ogólnie określoną kategorię zdarzeń skutkujących powstaniem zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości, jaką jest posiadanie budynków lub ich części, a jednocześnie fakt zwolnienia ściśle łączy z cechami indywidualnymi podatnika niezwiązanymi z przedmiotem opodatkowania, takimi jak jego zdolność do pracy i źródło utrzymania. Dlatego w skardze do sądu administracyjnego prokurator zażądał unieważnienia zwolnienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uwzględnił jego skargę. Unieważniając częściowo zaskarżoną uchwałę rady, potwierdził, że nie miała kompetencji do wprowadzenia zwolnień podmiotowych w podatku od nieruchomości. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje możliwość wprowadzania zwolnień z podatku od nieruchomości jedynie o charakterze przedmiotowym.

NSA w pełni podzielił to stanowisko. Wyrok jest prawomocny.

Więcej w serwisie:

Samorząd

»

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem