zwrot dopłat należy się także następcom prawnym. Jeżeli ktoś odkupi udział od osoby, która wcześniej dokonała dopłaty, to wchodzi we wszystkie prawa i obowiązki zbywcy. Jeżeli po odkupieniu udziału zostanie dokonany zwrot dopłat, to nowy nabywca nie musi płacić od tego podatku.
NSA uznał, że prawo do zwolnienia nie obejmuje objęcia nowych udziałów.
W tej sytuacji zwolnienie nie przysługuje, bo dopłata nie dotyczy nowego udziału.
Spór w sprawie dotyczył interpretacji. Wnioskodawca wyjaśnił, że jest wspólnikiem spółki jawnej. Spółka ta jest udziałowcem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kilka lat temu spółka jawna, działając na podstawie umowy i uchwały wspólników, wniosła do spółki z o.o. dopłaty zwrotne do kapitału. Podatnik zapytał o skutki podatkowe zwrotu dopłat.
Organ interpretacyjny wyjaśnił, że co do zasady zwrot dopłat spowoduje powstanie u podatnika (wspólnika spółki jawnej) przychodu. Korzysta on ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy o PIT, ale wyłącznie do wysokości wniesionych dopłat. W ocenie fiskusa należy ją ustalić na podstawie udziału przysługującego podatnikowi w spółce jawnej na dzień wniesienia tych dopłat.
Rację fiskusowi przyznał sąd pierwszej instancji. W jego ocenie zwolniony z podatku jest zwrot dopłat tylko do wysokości dopłat wniesionych przez danego wspólnika.