Reklama
Rozwiń

Nobel za prosty proces - usprawnienie postępowań komentuje Marek Domagalski

W cieniu reform na szczytach Temidy trwają prace nad zwiększeniem wydajności sądów. Ktoś, kto je wreszcie usprawni, powinien dostać Nobla.

Publikacja: 04.03.2018 11:06

Nobel za prosty proces - usprawnienie postępowań komentuje Marek Domagalski

Foto: Adobe Stock

Rząd, minister sprawiedliwości, pracują nad kilkoma ustawami, w szczególności dużą nowelą procedury cywilnej (kodeks postępowania cywilnego) stosowanej w czterech piątych spraw sądowych. Już jednak w trakcie konsultacji społecznych projektu ujawniły się poważne różnice zdań, czy usprawniać poprzez zwiększenie rygorów dla podsądnych i sądów, w szczególności przywrócenie specprocedury gospodarczej dla przedsiębiorców, aby w ciągu pół roku mogli kończyć spór, czyli dwa razy szybciej niż (średnio) obecnie. Szkopuł w tym, że arkana spraw np. między frankowiczem a bankiem czy o odszkodowanie za powypadkową szkodę, są zbyt trudne do opanowania j przez nieprawnika, choćby wykształconego. Jest gorzej: mało kto potrafi i ma siłę sprzeciwiać się działaniom komornika egzekwującego nakaz zapłaty sprzed kilkunastu lat, w którym koszty znacznie przekraczają sam dług. A egzekucja jest przedłużeniem procesu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji