Nobel za prosty proces - usprawnienie postępowań komentuje Marek Domagalski

W cieniu reform na szczytach Temidy trwają prace nad zwiększeniem wydajności sądów. Ktoś, kto je wreszcie usprawni, powinien dostać Nobla.

Publikacja: 04.03.2018 11:06

Nobel za prosty proces - usprawnienie postępowań komentuje Marek Domagalski

Foto: Adobe Stock

Rząd, minister sprawiedliwości, pracują nad kilkoma ustawami, w szczególności dużą nowelą procedury cywilnej (kodeks postępowania cywilnego) stosowanej w czterech piątych spraw sądowych. Już jednak w trakcie konsultacji społecznych projektu ujawniły się poważne różnice zdań, czy usprawniać poprzez zwiększenie rygorów dla podsądnych i sądów, w szczególności przywrócenie specprocedury gospodarczej dla przedsiębiorców, aby w ciągu pół roku mogli kończyć spór, czyli dwa razy szybciej niż (średnio) obecnie. Szkopuł w tym, że arkana spraw np. między frankowiczem a bankiem czy o odszkodowanie za powypadkową szkodę, są zbyt trudne do opanowania j przez nieprawnika, choćby wykształconego. Jest gorzej: mało kto potrafi i ma siłę sprzeciwiać się działaniom komornika egzekwującego nakaz zapłaty sprzed kilkunastu lat, w którym koszty znacznie przekraczają sam dług. A egzekucja jest przedłużeniem procesu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem