Nierzadko się zdarza, że spadkodawcy nie mają własnych dzieci, a spadek przypada dalszym krewnym lub też osobom wzajemnie sobie obcym. Ponieważ często nie są oni zainteresowani wspólnym zarządzaniem otrzymanym w spadku majątkiem, naturalnym rozwiązaniem staje się dział spadku. Czasem spadkobiercy ci decydują się na podzielenie spadku nieodpłatnie, w sposób prostszy, bez żadnych spłat i dopłat, szczególnie gdy w skład spadku wchodzi kilka nieruchomości. Niestety, taki dział może nie być wolny od obciążeń podatkowych.
Danina od spadków i darowizn
Przede wszystkim spadkobiercy powinni wziąć pod uwagę, czy dokonany przez nich dział spadku nie podlega podatkowi od spadków od darowizn.
Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn (u.p.s.d.) nie definiują pojęć: spadek czy dział spadku. W tym zakresie należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego, na podstawie których, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Według zaś art. 1 ust. 1 pkt 4 u.p.s.d. podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. tytułem nieodpłatnego zniesienia współwłasności.
Czy oznacza to, że również nieodpłatny dział spadku, do którego odpowiednio stosuje się przepisy dotyczące nieodpłatnego podziału współwłasności, podlega podatkowi od spadków i darowizn?
Minister Finansów zaprezentował korzystne dla podatników stanowisko w tym zakresie w interpretacji z dnia 17 czerwca 2013 r. (znak: IPPB2/436-265/13-2/MZ). Mianowicie podziału spadku nie należy utożsamiać z dokonaniem podziału współwłasności, gdyż przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się w tym przypadku jedynie odpowiednio, nie zaś wprost. Jednocześnie katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn określony w art. 1 ust. 1 i 2 u.p.s.d. jest katalogiem zamkniętym. Wobec tego jedynie wymienione w nim wprost tytuły nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych stanowią przypadki podlegające opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.