Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, powinny dokonać – do końca czerwca 2013 r. – formalnego zamknięcia roku obrotowego 2012. Dobrze prosperujące podmioty, których sprawozdania finansowe za ten okres zostały już zatwierdzone, mogą obecnie rozważyć wypłatę na rzecz swoich wspólników zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2013 rok.
Umowa spółki
W świetle przepisów ustawy z 15 września 2000 r. – kodeks spółek handlowych („k.s.h.") spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy, o ile umowa spółki upoważnia zarząd do takiej wypłaty oraz spółka posiada środki na ten cel. Umowa spółki może ustanawiać dodatkowe wymogi w powyższym zakresie, np. przewidywać konieczność uzyskania zgody rady nadzorczej.
Zaliczka może być wypłacona pod warunkiem, że sprawozdanie finansowe spółki za poprzedni rok obrotowy wykazuje zysk. Nawet zatem, jeśli w obecnym roku obrotowym (2013) spółka faktycznie dysponuje dużymi środkami finansowymi, ale na koniec 2012 roku zanotowała stratę – zaliczki nie wolno wypłacić. Jednocześnie k.s.h. nie wskazuje minimalnej wysokości zysku, który upoważnia do wypłaty zaliczki. Teoretycznie uprawniona do takiej wypłaty może więc być spółka, której zysk na koniec 2012 roku wyniósł zaledwie 10 czy 20 zł. K.s.h. nie ustanawia też żadnych wymogów co do sposobu zadysponowania zyskiem wykazanym przez spółkę w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok obrotowy. Irrelewantne dla możliwości wypłaty zaliczki będzie zatem to, czy spółka np. przeznaczyła taki zysk w całości lub w części na wypłatę dywidendy, czy też postanowiła o jego przekazaniu na kapitał zapasowy lub rezerwowy.
Wysokość wypłacanej zaliczki nie może być ustalana zupełnie dowolnie. W świetle art. 195 par. 1 zd. 2 k.s.h., zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i udziały własne.
W naszej ocenie literalne brzmienie ww. regulacji nakazuje obliczać maksymalną kwotę zaliczki według następującego wzoru: