Biorąc pod uwagę w szczególności osobistą odpowiedzialność członków zarządu, problem rezygnacji z funkcji zasługuje na szczególną uwagę.
Do złożenia rezygnacji przez członków organów spółek z o.o. i akcyjnych stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego o wypowiedzeniu zlecenia. Zgodnie z nimi przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie.
Wypowiedzenie dla swej skuteczności powinno zostać złożone zleceniodawcy, którym w tym przypadku jest spółka. Kontrowersje budzi zagadnienie, kto powinien spółkę w takiej sytuacji reprezentować – pozostali członkowie zarządu, rada nadzorcza czy też wspólnicy (akcjonariusze)? Od odpowiedzi na to pytanie zależy w praktyce, jak długa i skomplikowana będzie procedura rezygnacji.
Składanie oświadczeń
Zgodnie z ogólną zasadą oświadczenia składane spółce oraz doręczenia pism mogą być dokonywane jednemu członkowi zarządu lub prokurentowi. Do tej zasady odwołał się SA w Białymstoku, uznając, że rezygnacja z funkcji członka zarządu staje się skuteczna z chwilą złożenia jej wobec drugiego członka zarządu. Sąd wskazał na brak normy prawnej dającej walnemu zgromadzeniu prawo reprezentacji biernej spółki (wyr. z 29.5.2013 r., I ACa 147/13). Wcześniej, na marginesie innego rozstrzygnięcia, podobne zapatrywanie wyraził SN (wyr. z 21.1.2010 r., II UK 157/09). Aktualnie dominuje pogląd odmienny.
Członek zarządu
Zgodnie z przeważającym zapatrywaniem oświadczenie o rezygnacji z funkcji członka zarządu powinno zostać złożone radzie nadzorczej lub szczególnemu pełnomocnikowi (wyr. SN z 19.8.2004 r. V CK 600/03). Zarząd nie może reprezentować spółki przy takiej czynności. Rezygnacja będzie skuteczna, jeżeli dojdzie do wiadomości jednego z członków rady lub do pełnomocnika. Wspomnianego pełnomocnika powołuje uchwałą zgromadzenie wspólników albo walne zgromadzenie. Jest on z mocy ustawy upoważniony, obok rady nadzorczej, do reprezentowania spółki w umowach oraz sporach z członkami zarządu. Do zakresu umocowania takiego pełnomocnika należy także, zdaniem SN, odbieranie jednostronnych oświadczeń woli zmierzających do ustania stosunku korporacyjnego pomiędzy spółką a członkiem zarządu (wyr. SN z 3.11.2010 r., V CSK 129/10).