Ze względu na pozorną anonimowość autorów wpisów coraz częściej w mediach przewija się temat uporczywego, masowego zamieszczania w sieci poniżających treści dotyczących już nie tylko osób publicznych, aktorów czy polityków, ale również osób fizycznych i przedsiębiorców, których dobre imię i renoma bywają podważane przez ich konkurentów lub osoby pozostające w nimi w konflikcie.
W pierwszej kolejności osoba fizyczna lub prawna, która czuje się pokrzywdzona treścią wpisów dotyczących jej osoby, powinna zawiadomić administratora strony internetowej o naruszeniu jej dóbr osobistych, wskazując jednocześnie, o jakie wpisy chodzi oraz dlaczego stanowią one czyn naruszający jej dobra osobiste. Ponadto może skierować do administratora strony dwojakiego rodzaju żądania: zablokowania i usunięcia konkretnych wpisów ze strony internetowej oraz wskazania danych użytkowników będących autorami wpisów. Zawiadomienie administratora może zaś najszybciej doprowadzić do usunięcia obraźliwych wpisów.
Co więcej, brak reakcji administratora na skierowane zawiadomienie może się dla niego skończyć poniesieniem odpowiedzialności odszkodowawczej wobec osoby pokrzywdzonej.
Lepiej szybko reagować
Kwestię odpowiedzialności administratorów stron oraz forów internetowych za treść umieszczanych tam wpisów reguluje ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z art. 14 tejże nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę, nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych.
Powyższy przepis określa wprawdzie jedynie przesłanki, których spełnienie zwalnia podmioty świadczące usługi drogą elektroniczną (a za takie uznaje się administratorów stron internetowych) od odpowiedzialności, z drugiej strony pozwala jednak na przyjęcie, że w razie braku reakcji administratora na zawiadomienie o bezprawnym charakterze umieszczanych wpisów zawiadamiający może wystąpić z powództwem nie tylko przeciwko autorom wpisów, ale również bezpośrednio przeciwko administratorowi strony internetowej.