Bank może być współodpowiedzialnym za szkody poniesione przez swoich klientów w wyniku zakupu złych obligacji

Dlaczego bank może okazać się współodpowiedzialnym za szkody poniesione przez swoich klientów w wyniku zakupu złych obligacji.

Aktualizacja: 27.10.2020 13:41 Publikacja: 27.10.2020 02:00

GetBack

GetBack

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

W kwietniu 2018 r. okazało się, że spółka GetBack S.A. znajduje się w bardzo złej sytuacji finansowej. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła obrót wszystkimi instrumentami finansowymi wyemitowanymi przez GetBack. Spółka zaprzestała wypełniania swoich zobowiązań, w tym wstrzymała wypłatę odsetek oraz wykup obligacji, które zostały sprzedane blisko dziewięciu tysiącom osób fizycznych na kwotę około 2,5 mld zł. Do dnia dzisiejszego większość obligatariuszy nie odzyskała nawet części środków zainwestowanych w obligacje GetBack. Obecnie spółka jest w restrukturyzacji i trwa przyspieszone postępowanie układowe. Układ przewiduje zwrot na rzecz poszkodowanych zaledwie 25 proc. zainwestowanych w obligacje GetBack środków w ciągu dopiero kolejnych ośmiu lat. Co istotne, nikt z obligatariuszy nie może mieć pewności, czy na skutek restrukturyzacji odzyska choćby kwotę, o której mowa w układzie.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Lewicowy sen o krótszej pracy - czy rynek to wytrzyma
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Przepisy Apteka dla Aptekarza – estońskie nauki dla Polski
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Reforma SN, czyli budowa na spalonej ziemi
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne