Reklama
Rozwiń

Marcin Chałupka: Alimenty – nadużycie prawa

Społeczno-gospodarczym przeznaczeniem alimentów jest dostarczanie środków utrzymania uprawnionemu, a nie przekazanie jego przedstawicielowi ustawowemu gotówki do praktycznie nieweryfikowalnej dyspozycji.

Publikacja: 28.12.2024 09:50

Marcin Chałupka: Alimenty – nadużycie prawa

Foto: Adobe Stock

Alimenciarzy - rodziców „skazanych” na płacenie alimentów, możemy podzielić na dwie grupy. Tych którzy unikają łożenia na swe potomstwo, wiec muszą być sądownie do tego zmuszeni oraz tych, którzy chcieliby łożyć na swe potomstwo bezpośrednio, ale się im to utrudnia lub uniemożliwia. W jaki sposób? Np. poprzez zasądzanie od nich w trybie zabezpieczenia kwot jakie wcześniej przeznaczali, łożą i planują nadal łożyć na potrzeby dziecka bezpośrednio. Przez to wyjmuje się je z ich dyspozycji i przekazuję do wyłącznej, zazwyczaj nieweryfikowanej, dyspozycji drugiego rodzica. Argumentacja, iż jest to zgodne z dobrem dziecka, bo może zobowiązani łożą ale zawsze mogą przestać, prowadzi do prewencyjnego uniemożliwiania rodzicowi łożenia bezpośredniego, tylko dlatego że teoretycznie mógłby przestać to robić.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców