Inwestycje w zagranicznych w krajach europejskich - konferencja

W środę, 26 stycznia 2016 r., odbyła się w Warszawie międzynarodowa konferencja dla prawników zainteresowanych problematyką inwestycji zagranicznych w krajach europejskich.

Aktualizacja: 07.02.2016 16:01 Publikacja: 07.02.2016 15:00

Zorganizowała ją warszawska Okręgowa Izba Radców Prawnych. Naszym specjalnym gościem była Cherie Blair, angielska adwokatka (barrister, Queen's Counsel), założycielka i szefowa pionierskiej firmy prawniczej Omnia Strategy, prywatnie żona Tony'ego Blaira, byłego premiera Wielkiej Brytanii. Poza praktyką adwokacką, obejmującą takie obszary, jak prawo międzynarodowe publiczne, prawa człowieka, arbitraż i mediacja, Cherie Blair zajmuje się działalnością charytatywną, w szczególności wspierając programy dla kobiet przedsiębiorców, w ramach założonej przez nią Cherie Blair Foundation.

Podczas konferencji wygłosiła wykład inauguracyjny „How to serve modern business in the legal profession". Traktował on o najnowszych trendach w wykonywaniu zawodu prawniczego.

W jakim kierunku zmierza praktyka prawnicza na świecie w obliczu postępu technologicznego, czego należy się strzec, aby nie pozostać w tyle, w jakim kierunku modernizują się kancelarie, aby sprostać wymogom XXI w. i potrzebom wciąż zmieniającego się rynku? Te pytania pojawiają się bardzo często. Cherie Blair zwróciła uwagę na konieczność zwiększenia kreatywności prawników, a także uzupełniania oferty kancelarii o usługi komplementarne, dające klientowi szerszą obsługę w ramach prowadzonego biznesu. Chodzi m.in. o prowadzenie mediacji i arbitrażu, ale także doradztwo strategiczne czy usługi księgowe i finansowe. Ponadto zmieniający się technologicznie świat wymusza na prawnikach korzystanie z nowości i reorganizację funkcjonowania kancelarii. Cherie Blair nawiązała m.in. do słynnej książki autorstwa prof. Richarda Susskinda „Koniec świata prawników". Konkluzja była jednak taka, że dla kreatywnych, nowoczesnych prawników nie zabraknie miejsca w dzisiejszym świecie, mimo że część ich tradycyjnej pracy już wykonuje komputer. W Wielkiej Brytanii np. większość testamentów, od zawsze przygotowywanych przez prawników, jest teraz generowana z gotowych wzorów, wymagających jedynie wstawienia danych. Komputery potrafią przygotować także prostsze umowy, oferty przetargowe i inne dokumenty prawne.

Bardzo ciekawym tematem, który pojawił się w wykładzie, a następnie wywołał dyskusję w trakcie sesji pytań i odpowiedzi, było finansowanie usług prawniczych przez większe grupy społeczne w ramach tzw. crowdfundingu, który może znaleźć zastosowanie w różnych inicjatywach związanych z naciskiem społecznym na zmianę niekorzystnych przepisów prawa, czy też uzyskanie wykładni organów orzekających. Cherie Blair omówiła kilka przykładów zastosowania tej formy finansowania projektów prawniczych w Wielkiej Brytanii. W trakcie dyskusji uczestnicy konferencji zastanawiali się nad możliwościami implementowania na polskim rynku takiej formuły pozyskiwania funduszy na pracę profesjonalnych prawników. Nie tylko przy pozwach zbiorowych, ale także przy innych projektach.

W dalszej części konferencji poruszana była tematyka prawnych ram inwestowania za granicą, w szczególności inwestycji w nieruchomości przez cudzoziemców na terenie Unii Europejskiej. Wykłady wygłosili prawnicy praktycy z takich krajów, jak Bułgaria, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Hiszpania czy Rumunia. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co jest jasnym sygnałem, że warto organizować takie specjalistyczne fora, podczas których prawnicy praktycy będą mogli w swoim gronie wymieniać się doświadczeniami.

Autor jest radcą prawnym, zastępcą przewodniczącego Komisji Zagranicznej Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

ZUS
Rząd podwyższa składki ZUS dla mikroprzedsiębiorców w 2022 r.
Prawo w Firmie
Nowy projekt rządu: pracownik bez szczepienia nie dostanie pensji
Prawo dla Ciebie
Wszystko o nowym roku szkolnym 2021/22: egzaminy, szczepienia i 300+
Prawo w Firmie
Jak rozliczyć subwencję z Polskiego Funduszu Rozwoju
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nauczyciele
Reforma edukacji ministra Czarnka - kurator oceni jakość pracy szkoły
Prawo dla Ciebie
Trybunał znowu odroczył rozprawę ws. prymatu konstytucji