Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują zmiany w Kodeksie Etyki Radcy Prawnego (dalej: KERP) oraz Regulaminie wykonywania tego zawodu (dalej: Regulamin). Wprowadzono wiele nowości w różnych obszarach. Najbardziej istotne wydaje się te dotyczące konfliktu interesów. Uzasadnione jest wręcz mówienie o nowej epoce, gdy chodzi o jego badanie i unikanie.
Twierdzenie o epokowym charakterze zmian w zakresie konfliktu interesów może na pierwszy rzut oka wydawać się nieco przesadzone. Zmodyfikowano bowiem niewiele w zakresie tego, czym konflikt interesów jest i jakie są funkcje jego uregulowania. Tak jak dotąd, jego unikanie traktowane jest jako instrument służący określonym celom, tj. zapewnieniu niezależności radcy prawnego, dochowaniu tajemnicy zawodowej oraz lojalności wobec klienta (art. 10 KERP).
Czytaj więcej
Obsługa spółki i osoby nią zarządzającej przez tę samą kancelarię jest możliwa, jeśli wykluczy się – indywidualnie oceniany w każdej sprawie – potencjalny konflikt interesów.
Również tak jak dotychczas obejmuje on cztery podstawowe konfiguracje podmiotowe: konflikt między interesem radcy prawnego a interesem klienta (art. 30 KERP), konflikt ze względu na stosunek radcy prawnego z osobami trzecimi lub uprzednie jego zaangażowanie w sprawę (art. 27 KERP), konflikt między interesami aktualnych klientów (art. 28 ust. 1 i 2 oraz art. 29 ust. 1 pkt 1 KERP) oraz konflikt między interesami aktualnego oraz byłego klienta (art. 28 ust. 3 oraz art. 29 ust. 1 pkt 2 KERP).
Ponadto jako konflikt interesów traktuje się następujące trzy sytuacje: po pierwsze, wykonywanie czynności zawodowych naruszałoby tajemnicę zawodową lub stwarzało znaczne zagrożenie jej naruszenia, po drugie, ograniczałoby niezależność radcy prawnego lub stwarzało znaczne zagrożenie jej naruszenia oraz, po trzecie, gdy posiadana przez niego wiedza o sprawach innego aktualnego lub byłego klienta dawałaby klientowi nieuzasadnioną przewagę (art. 26 KERP).