Co jakiś czas pojawiają się informacje, że Polska nie wdrożyła na czas jakiejś dyrektywy unijnej. Oczywiście nasz kraj nie jest w tym odosobniony, ale to żadne usprawiedliwienie. Tym razem rząd i parlament nie spieszyły się z wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 grudnia 2011 r. ustanawiającej Europejski kodeks łączności elektronicznej.
Czytaj więcej
Nadchodzą korzystne dla klientów zmiany: operatorzy zwrócą niewykorzystane pieniądze za prepaid, ograniczą stawki za usługi doliczane do rachunku, a rozwiązanie umowy będzie tańsze.
Dyrektywa ta weszła w życie w grudniu 2018 r., a państwa UE miały dwa lata, aby znalazła odzwierciedlenie w krajowych przepisach. Mamy styczeń 2023 r., a ustawa – Prawo komunikacji elektronicznej – która ma wdrożyć rozwiązania unijne, dopiero niedawno trafiła do Sejmu.
Nowe przepisy mają dotyczyć m.in. zwrotu środków za usługi przedpłacone (prepaid) czy tzw. direct billingu, gdy ktoś przypadkowo, np. klikając w internecie, uruchamia usługę płatną. Płatności za nią są automatycznie doliczane do rachunku. Jeszcze pod koniec 2021 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów próbował zająć się tymi zagadnieniami. Jak dotąd bezskutecznie.
Wątpliwości UOKiK budzi brak weryfikacji przez operatora, czy do zamówienia płatnych usług doszło za świadomą zgodą konsumenta. W przypadku usług prepaid sprawą problematyczną był zwrot niewykorzystanych środków po wygaśnięciu np. usługi telefonicznej na tzw. kartę. W Europejskim kodeksie komunikacji elektronicznej wszystko jest jasne. Zakłada on, że przy zmianie operatora dotychczasowi dostawcy usług prepaid muszą na wniosek konsumenta zwrócić pozostałe na koncie środki.
Czytaj więcej
Nowe prawo komunikacji elektronicznej zawiera wiele postulatów od dawna podnoszonych przez UOKiK.
Rząd przyjął projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej dopiero 15 listopada ubiegłego roku. Do pierwszego czytania w Sejmie ustawa została skierowana miesiąc później. Nie wygląda to na gorliwe wdrażanie przepisów ważnych dla obywateli. Taką opieszałością wykazuje się rząd, który tyle mówi o cyfrowym społeczeństwie, gospodarce i usługach publicznych. Świadczy to nie tylko o nonszalancji w podejściu do regulacji przygotowywanych przez Unię Europejską, ale też do obywateli. Miejmy nadzieję, że prace nad nowymi przepisami przyspieszą. W końcu rząd nieraz już pokazywał, że jak mu na czymś zależy, zmienia prawo błyskawicznie.
Czytaj więcej
Rząd, przygotowując przepisy mające chronić klientów sieci telekomunikacyjnych, zrobił sobie furtkę do dostępu do komunikatorów internetowych.