Tomasz Pietryga: Pośpiech nie jest dobrym doradcą

Prezydent sugeruje, że ustępstwa w sprawie KPO poszły za daleko. A to znaczy, że wypełnienie najnowszych zobowiązań wobec Brukseli nie pójdzie jednak łatwo.

Publikacja: 15.12.2022 20:10

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Leszek Szymański

Zbigniew Ziobro nie jest jedynym sceptykiem wobec przywiezionego z Brukseli kompromisu. Andrzej Duda podczas prac nad tzw. testem niezawisłości wielokrotnie podkreślał wagę wyłącznie prezydenckiej prerogatywy do powoływania sędziów. Dlatego badanie statusu sędziego wedle obowiązującej prezydenckiej ustawy o SN może się odbywać wyłącznie na wniosek stron postępowania.

Przywieziony z Brukseli kompromis idzie natomiast znacznie dalej. Projekt, którym w czwartek miał zająć się Sejm, zezwala przeprowadzić tzw. test niezawisłości na wniosek samych sędziów. Oznacza to, że przedstawiciele trzeciej władzy będą mieli prawo do podważania kompetencji swoich kolegów. Takiej konstrukcji nie było dotąd w polskim prawie, co więcej, prezydent uważa ją za podważenie jego konstytucyjnych prerogatyw. I wyraził swoje wątpliwości co do tego od razu następnego dnia po triumfalnym ogłoszeniu przez rząd sukcesu negocjacyjnego. To brzmi poważnie, gdyż jego weto oznaczać będzie fiasko całej operacji.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Piotr Mgłosiek: Minister sprawiedliwości powiększa bezprawie w sądach
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama