Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.07.2025 12:39 Publikacja: 19.05.2022 18:03
Foto: Adobe Stock
Owszem, minister sprawiedliwości raz na kilka miesięcy wyciąga z szuflady ten sam projekt ustawy „spłaszczającej” strukturę sądów, nabierając niektóre media na świeżość reformatorskich planów. I tak już od lat. Ale przeciętny Kowalski wychodzący z sądu po kilku latach czekania na wyrok ma ugruntowany pogląd i na miraż reformatorskich planów już nie tak łatwo go nabrać.
Problem w tym, że może być gorzej. Dziś wypaczeniem wymiaru sprawiedliwości jest wzrost spraw odbywających się zdalnie z ograniczonym udziałem podsądnych, co miało być antidotum na covidową zapaść w sądach. Na to nakłada się jeszcze systemowa niewydolność przy rozwiązywaniu niektórych rodzajów spraw, jak np. frankowych. Niewydolność ta widoczna jest zwłaszcza w dużych ośrodkach. Dlaczego mimo sygnałów i postulatów nie zrobiono nic, aby to zmienić? Zbigniew Ziobro chętnie powołuje się na rozwiązania zagraniczne, np. z Niemiec. Nie wiadomo, dlaczego nie spojrzał na Hiszpanię, gdzie problem z frankowymi kredytami był nawet poważniejszy niż u nas, aż w końcu rząd zdecydował się na powołanie wyspecjalizowanego sądu dla takich spraw. Piszę o tym dlatego, bo perspektywa rozwiązywania sporów finansowych wygląda marnie. Za chwilę do dziesiątek tysięcy pozwów frankowiczów, dołączą pozwy złotówkowiczów. Kancelarie prawne już zbierają argumenty prawne, aby pozywać sektor bankowy w tym zakresie.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas