Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.07.2016 09:46 Publikacja: 16.07.2016 08:00
Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest już faktem. Batalia o najistotniejszy organ władzy sądowniczej w Polsce dobiegła końca. Przynajmniej na razie. Opozycja zgłosiła liczne wnioski mniejszości, ale nie przekonała do nich większości sejmowej. Na szczęście dla prawników kurz po bitwie o Trybunał opadł, co pozwala na wstępną ocenę nowej regulacji, bez uprzedzeń politycznych i nadmiernie emocjonalnego stosunku do jednej bądź drugiej strony konfliktu. Oczywiste jest, iż projekt nowej regulacji przyjęty został w nieco chaotyczny i nieelegancki sposób. Nie wchodząc jednak w szczegóły dotyczące formy, skoncentrujmy się nad istotą ustawy. Czy zatem przyjęcie przez parlament nowego prawa o takim znaczeniu zmieni coś w funkcjonowaniu państwa prawa? Raczej wątpliwe. Lektura ustawy nie skłania jednak do przyjęcia tezy, iż odbiega ona od przyjętych w tej materii norm oraz standardów demokratycznego państwa prawnego. Oczywiście są w niej przepisy istotne, których zmiana w porównaniu z poprzednimi regulacjami nie narusza konstytucji, jak choćby powiększenie pełnego składu, w którym ma orzekać TK, do co najmniej 11 sędziów. Powiększenie to nie narusza porządku prawnego, a nawet wzmacnia siłę oddziaływania danego orzeczenia, szczególnie w sprawach zawiłych i o szczególnej doniosłości dla społeczeństwa. Oczywiście zakładam tu dobrą wolę stron, a nie przyszłe partykularne rozgrywiki.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas