Reklama
Rozwiń

Grzechy i grzeszki polskiej legislacji

Warto, by rodzimi decydenci uświadomili sobie, że lekceważenie konsultacji czy uchwalanie ustaw w ciągu kilku dni ma realny wpływ na życie gospodarcze.

Aktualizacja: 01.06.2018 12:09 Publikacja: 01.06.2018 09:09

Grzechy i grzeszki polskiej legislacji

Foto: Adobe Stock

Dwie z trzech ustaw, które prezydent RP skierował do Trybunału Konstytucyjnego w 2018 r., znalazły się tam z powodu zastrzeżeń „co do dochowania standardów procesu legislacyjnego". To znak, że nadużycia w procedurze konsultacji społecznych są trudne do zaakceptowania nawet w środowisku obozu władzy. A jak proces legislacyjny wygląda w oczach niezależnych ekspertów? Wnioski są przygnębiające.

Pracodawcy RP od początku VIII kadencji Sejmu RP, czyli od listopada 2015 r., prowadzą dokładne analizy standardów procesu legislacyjnego. Zbadaliśmy nie tylko ustawy, co do których wątpliwości miał prezydent RP – czyli nowelizację ustawy o dochodzeniu wierzytelności oraz ustawę znoszącą tzw. 30-krotność, czyli limit składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe – ale wszystkie mające wpływ na gospodarkę.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców