Zmiany w przepisach egzekucyjnych związane z wprowadzeniem tzw. nowej hipoteki zasadniczo ocenić należy pozytywnie. Istnieją podstawy do twierdzenia, iż egzekucja z nieruchomości obciążonej nową hipoteką będzie przebiegała sprawniej, bo również dłużnikowi będzie zależało na jej szybkim zakończeniu.
Dzisiaj przyjrzymy się bliżej wybranym nowym rozwiązaniom w postępowaniu egzekucyjnym, które zostały wprowadzone przy okazji ustanowienia konstrukcji nowej hipoteki.
Doprecyzowania
Nadanie nowego brzmienia art. 930 § 3 kodeksu postępowania cywilnego (wszystkie wymieniane tu przepisy odnoszą się do k.p.c.) doprecyzowało sytuację hipoteki przymusowej wpisanej po zajęciu nieruchomości, aprobując tym samym dotychczasowe orzecznictwo Sądu Najwyższego (uchwała SN z 7 grudnia 2006r. III CZP 108/06 OSNC 2007/9/134). Nowa regulacja to dobry krok w kierunku ułatwienia sporządzania planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji, ale również w dążeniu do większej jasności prawa, tak ważnej dla uczestników postępowania egzekucyjnego. Z tej to przyczyny za przydatne praktycznie uznać należy ustawowe przesądzenie w art. 930 § 3 zd. 2, że "w razie wpisania hipoteki przymusowej po zajęciu nieruchomości zabezpieczona nią wierzytelność nie korzysta z pierwszeństwa zaspokojenia przewidzianego dla należności zabezpieczonych hipotecznie". Przepis ten jest słuszny także z tego powodu, że ten, kto ponosi trudy prowadzenia egzekucji, tj. wierzyciel egzekwujący, nie powinien tracić pierwszeństwa swojego zaspokojenia na rzecz osób, które po zajęciu nieruchomości uzyskały hipotekę przymusową.
Pozytywnie należy również ocenić nową redakcję art. 1036. Dotychczasowa konstrukcja tego przepisu oparta na jednym niezwykle długim zdaniu złożonym była niejasna, gdyż utrudniała ustalenie, do której kategorii wierzycieli odnosiły się przewidziane w tym przepisie obowiązki. Rozbicie poprzedniej regulacji na dwa paragrafy, z których pierwszy składa się z czterech punktów, przynosi niewątpliwie rozwianie wątpliwości interpretacyjnych, jakie się dotąd nasuwały. Szkoda jednak, że ustawodawca w § 2 art. 1036 nie wprowadził zapisu ułatwiającego pracę organom egzekucyjnym (o czym niżej).
Dawniej i obecnie
Kolejną istotną nowością jest treść art. 1025 § 3. Wynika ono niewątpliwie z charakteru nowej hipoteki, która może też zabezpieczać odsetki umowne o zmiennej stopie oprocentowania.