Nowa księga wieczysta (NKW), prowadzona w wersji elektronicznej, to – zgodnie z zamysłem autorów tego rozwiązania – projekt informatyczny, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu nieruchomościami poprzez poprawę skuteczności rejestracji praw do nieruchomości, zwiększenie wiarygodności zapisów w księgach wieczystych, usprawnienie postępowań dotyczących wpisów do ksiąg wieczystych oraz całkowita zmiana techniki prowadzenia ksiąg wieczystych.
Istotne korzyści
Dzięki temu projektowi następuje odejście od ręcznych metod prowadzenia ksiąg na rzecz zastosowania technik informatycznych, zapewniony będzie scentralizowany, jednolity i łatwy dostęp do ksiąg wieczystych, powinno poprawić się zabezpieczenie ksiąg wieczystych przed zniszczeniem lub nieuprawnionym dostępem, a wgląd do księgi wieczystej będzie natychmiastowy. Wymienione cele utworzenia NKW należy zaakceptować jako listę korzyści wynikających z funkcjonowania tego systemu, uznając przy tym jednak, że jako najważniejsze z tych celów traktowane winny być te, które służą uczestnikom codziennego obrotu nieruchomościami.
Szczególną uwagę należy zwrócić na jedną z fundamentalnych zasad systemu ksiąg wieczystych. Jest nią zasada jawności tych ksiąg oznaczająca uprawnienie każdego do ich przeglądania i otrzymywania z nich odpisów. Elektroniczna księga wieczysta może być wyświetlona w każdym czasie na monitorze komputera i przeglądana nie tylko w sądzie prowadzącym księgę, ale także „na odległość". Aktualność uzyskanej w ten sposób informacji przewyższa aktualność informacji z najbardziej aktualnego, papierowego odpisu z księgi wieczystej, który jest zgodny ze stanem tej księgi tylko do czasu złożenia kolejnego wniosku o wpis. Wniosek taki może być złożony natychmiast po odebraniu „aktualnego" odpisu z księgi wieczystej.
Jeżeli system NKW ma służyć obywatelom, to naturalnym ich pomocnikiem powinien być notariusz
Jakie korzyści z tego nowego systemu odnoszą notariusze jako podmioty zajmujące się przede wszystkim obrotem nieruchomościami? Tu postawię tezę kontrowersyjną: bezpośrednie korzyści dla notariusza, w oderwaniu od interesu jego klienta, właściwie nie występują. Jednakże notariusze jako osoby zaufania publicznego, uznawani niejednokrotnie (np. w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego) wprost za funkcjonariuszy publicznych, realizują potrzebę bezpiecznego i nowoczesnego obrotu prawnego, przede wszystkim z dbałością o interes uczestników tego obrotu, niezależnie od nakładanych na nich – w granicach konstytucyjnej zasady subsydiarności – obowiązków. Dlatego bezpośredni dostęp notariuszy do księgi wieczystej, realizowany dotąd notabene na zasadach takich jak dostęp do NKW dla wszystkich obywateli, uznajemy za istotny instrument umożliwiający dbanie o zabezpieczenie słusznych interesów uczestników obrotu nieruchomościami.