Obserwowany od kilku lat rozwój lotnisk cywilnych, coraz większa liczba hoteli i centrów kongresowych o wysokim standardzie – to wszystko sprawia, że Polska jest w stanie zaoferować coraz bardziej konkurencyjne zaplecze niezbędne do przeprowadzania konferencji, kongresów czy szkoleń, także na szczeblu międzynarodowym.
Niestety, przepisy ustawy o VAT, jak to często bywa, nie ułatwią życia zagranicznemu organizatorowi, który obierze sobie Polskę za dogodne miejsce do przeprowadzenia tego rodzaju przedsięwzięcia. Wręcz przeciwnie – przepisy określające miejsce opodatkowania VAT mogą zniechęcić niejednego zagranicznego przedsiębiorcę do tego, aby przeprowadził taką konferencję w Polsce. Gdy jednak decyzja o lokalizacji konferencji w naszym kraju już zapadnie, warto pamiętać o następujących zasadach, które wpłyną na opodatkowanie takiego przedsięwzięcia podatkiem VAT.
Po pierwsze – miejsce opodatkowania
Organizując w Polsce międzynarodową konferencję lub szkolenie, na pierwszym miejscu zwrócić należy uwagę na to, że miejsce opodatkowania usługi polegającej na zagwarantowaniu wstępu na taką imprezę w związku z brzmieniem art. 28g ust. 1 ustawy o VAT znajdować się będzie zawsze w Polsce.
W związku z tym usługa tego rodzaju będzie w każdym przypadku podlegała opodatkowaniu polskim podatkiem VAT. Pytanie jednak, kto ten VAT rozliczy – czy zagraniczny organizator konferencji, czy też jej uczestnik, tj. podmiot nabywający usługę polegającą na udziale w organizowanej konferencji?
Po drugie – rejestracja dla celów VAT w Polsce
Gdyby uczestnikami konferencji byli jedynie polscy przedsiębiorcy, wówczas rejestracja zagranicznego organizatora dla celów polskiego podatku VAT nie byłaby co do zasady konieczna, gdyż opodatkowanie usługi konferencyjnej mogłoby się odbyć w ramach mechanizmu odwróconego obciążenia (reverse charge). Jeśli jednak konferencja ma mieć charakter międzynarodowy, a jej odbiorcami będą także firmy z innych niż Polska krajów, wówczas rejestracja organizatora do polskiego VAT będzie niezbędna.