Pełna integracja
Największą formą integracji prawnika z UE lub obywatela UE, który posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodu przy użyciu jednego z tytułów zawodowych określonych w Ustawie, na rynku krajowym jest uzyskanie tytułu zawodowego w państwie przyjmującym. Wpis taki jest możliwy, gdy osoba ta:
Okręgowa rada adwokacka lub rada okręgowej izby radców prawnych zwalnia prawnika z UE od wymogu zdania testu umiejętności, jeżeli wykaże on, że przez okres co najmniej 3 lat wykonywał aktywnie i nieprzerwanie stała praktykę w zakresie prawa polskiego, w tym prawa wspólnotowego. Obowiązkowe jest w tym kontekście załączenie do wniosku o zwolnienie listy prowadzonych spraw, ze wskazaniem m.in. przedmiotu, czasu trwania oraz podejmowanych w sprawie czynności.
W październiku 2013 roku na listy prawników zagranicznych prowadzonych przez okręgowe rady adwokackie w Polsce wpisanych jest 86 osób, a na listy prowadzone przez rady okręgowych izb radców prawnych wpisanych jest 70 osób, co łącznie daje 156 osób. W 2013 roku prowadzono 2 postępowania dyscyplinarne w stosunku do prawników zagranicznych wpisanych na każdą z wyżej wymienionych list.
Do państw z największym przepływem prawników z UE należy obecnie Belgia, Francja oraz Luksemburg (mają w nich siedziby instytucje europejskie), a także Wielka Brytania, Niemcy (jako znaczące europejskie gospodarki), Włochy oraz Hiszpania.
Konsultacje w Brukseli
Czynione są starania, aby usprawniać system przepływu prawników w Unii Europejskiej. Okazją do tego była zorganizowana 28 października 2013 r. w siedzibie Komisji Europejskiej w Brukseli konferencja „Wspólny rynek dla prawników: dokonanie oceny osiągnięć, stawienie czoła pozostałym wyzwaniom". Podczas konferencji wysocy przedstawiciele KE z komisarzem Michaelem Barnierem odpowiedzialnym za wspólnotowy rynek i polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, a także m.in. przedstawiciele adwokatur oraz organów nadzorujących prawników z państw członkowskich, dokonali oceny tego systemu. Na zlecenie Komisji powstał w tym zakresie pogłębiony raport. Należy wskazać, że interesująca debata, która odbyła się podczas konferencji oraz wnioski z przedmiotowego raportu mogą stać się źródłem wiedzy dla Komisji Europejskiej co do zmian ustawodawstwa europejskiego dotyczącego prawników w przyszłości.
Uczestnicy konferencji w Brukseli wspólnie stwierdzili, że Dyrektywy zostały implementowane w państwach członkowskich w sposób prawidłowy, co potwierdza niewielka ilość spraw prowadzonych przez ETS w Luxemburgu, a zagwarantowany przez Dyrektywy swoboda przepływu prawników w UE funkcjonuje sprawie, jest wielkim osiągnięciem Wspólnoty i choć jest już starym prawem, jest jednak dobrym prawem, nie wymagającym głębokich zmian. Wskazać przy tym należy, że Wspólnota dzięki przyjęciu Dyrektyw już dawno temu znalazła się w światowej awangardzie, przykładowo prawnicy w Stanach Zjednoczonych – poza nielicznymi wyjątkami – nie mają żadnych możliwości zmiany stanu w którym będą wykonywali zawód prawnika, bowiem zmiana stanu pociągałaby konieczność pełnego przekwalifikowania się. Obliczono, że w całej Wspólnocie ok. 3500 prawników z państw członkowskich zostało wpisanych na listy prawników zagranicznych uprawnionych do wykonywania stałej praktyki oraz 200-300 prawników uzyskało tytuł zawodowy przyjmującego państwa członkowskiego, po upływie 3 lat od wpisu na listę prawników zagranicznych, mniejsza liczba prawników zagranicznych przystępowała do testów umiejętności, choć nie wskazywano, aby test umiejętności stanowił barierę do pełnej integracji w środowisku. Co znamienne, największą wartość świadczonych przez prawników zagranicznych usług prawnych zanotowano w przypadku usług transgranicznych, bez wpisu na listę prawników zagranicznych. Wyniosła ona w 2008 roku 4,2 miliarda EUR. Wskazać należy, że usługi transgraniczne świadczone są przez prawników w wielu przypadkach poprzez środki porozumiewania się na odległość (e-mail oraz telefon) bez konieczności osobistej wizyty w drugim państwie członkowskim, co sprzyja osiągnieciu wyższych obrotów. W przypadku usług świadczonych przez prawników zagranicznych wpisanych na listę wartość usług szacuje się na ok. 640 milionów EUR rocznie. Do państw członkowskich z największą liczbą wpisanych na listy prawników zagranicznych należy zaliczyć Belgię, Francję oraz Luxemburg – państwa będące siedzibą instytucji europejskich jak również Anglię z Londynem jako światowym centrum finansowym jak również Niemcy i Włochy.